Ve yeni Cannes Lions karşınızda…

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali, 2018'e bir dizi köklü değişiklikle girecek.

15.11.2017 - 15:46 | Tuğba Özögretmen

Cannes'dan Türkiye'ye bugün ödül yok

Geride bıraktığımız Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali, birçok tartışmayla sona ermişti. Bunların başında ise elbette Publicis’in Cannes’ı da içine alarak tüm yaratıcılık festivalleri ve ödül organizasyonlarından bir yıllığına çekilme kararı vardı. Benzer bir nedensellik WPP CEO’su Martin Sorrell’in, festivalin çok pahalı olmasından yakındığı açıklamalarında da vardı. Peki, geçtiğimiz dört ayda Cannes Lions yetkilileri eleştirilere karşı neler yaptı?

Organizasyon yetkilileri son aylarını; ortaklar, markalar, sponsorlar, kreatif liderler, holding şirketleri ve ajanslarla bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaparak geçirdi. Sektörün taleplerine ise bir format değişikliği yaparak yanıt verdi. Yapılan açıklamalara göre 2018’de sektörü bekleyen Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nin yeni yüzü şöyle:

Festival süresi kısalıyor

Sekiz günlük Cannes Lions programı 2018’de beş güne iniyor. Cannes Lions’ın kardeş şirketi Ascential Events’in CEO’su Phil Thomas’ın bu noktadaki gerekçesi, “daha odaklı bir iş ortaya çıkarmak”. 2018 takvimi 18 – 22 Haziran arasını işaret ediyor, buna göre son ödül töreni Cuma günü gerçekleşecek ve festival sona erecek.

Başvuru sayısına sınırlama

Bugüne kadar ajanslar ve markalar bir işle birçok farklı kategoriye başvuru yapabiliyorlardı. Bu ise tek bir işin festivali domine etmesine neden olabiliyordu. Yeni düzenlemeyle bir iş ile en fazla altı kategoriye başvuru yapılabilecek. Thomas bu sayede her bir kategorinin en iyi işlerinin parlamasına olanak sağlanabileceğini belirtiyor.

Kategoriler değişiyor

Cannes; Cyber ve Integrated and Promo & Activation kategorilerine veda ediyor. Thomas, 90’lı yılların ortalarında lanse edilen Cyber’ın artık ayrı bir kategori olarak bir anlam ifade etmediğini, en iyi kampanyaların entegre hale geldiğini söylerken; Promo & Activation’ın ise bundan böyle Brand Experience isimli yeni bir kategoride ele alınacağını ekliyor. Açıklanan diğer yeni kategorilerden bazıları ise Creative E-Commerce, Social & Influencer, Industry Craft ve Sustainable Development Goals.

Yeni ödül yapısı

Cannes 2018’de ödüllerin gruplanacağı yeni bir ödül yapısı oluşturuyor. Gruplamaların yapılacağı ana alanlar şöyle: Reach, Communications, Craft, Experience, Innovation, Impact ve Good. Benzer bir şekilde puanlama sisteminde de farklılıklar olacak. Kısa listeler ve Bronz bir ve üç puan olarak devam edecek. Gümüş beş yerine yedi puan olacak; Altın ise yedi yerine 15 puan. Grand Prix bundan sonra 10 değil 30 olarak puanlanacak. Creative Effectiveness ve Titanium Grand Prix’leri ise 12 yerine 35 puan olacak.

Alt kategoriler de azalıyor

Festival tüm alt kategoriler temelinde yüzde 20’lik azalma yoluna gitti. Bu ise 120 alt kategorinin yarışmadan çıkarılması demek. Integrated altındaki tüm alt kategorilerin ve Digital Craft’ın Editorial alt kategorisi gibi bazı tekil kategorilerin yeni yapıdan çıkarıldığını ekleyelim.

Festival giriş fiyatları azalıyor

Tüm festivale katılım sağlayan Complete Pass biletinin fiyatı 900 euro azaltıldı. Buna göre bilet 4 bin 135 euro değil 3 bin 249 euro oldu. Festival aynı zamanda, maddi nedenlerle organizasyona katılım gösteremeyen genç yeteneklere 656 ücretsiz Young Lions bileti vermeyi planlıyor.

Şehir de ucuzlayacak

Festival döneminde, resmî konaklama hizmetleriyle tutulan odalar dolu olduğu taktirde tüm oteller fiyatlarını donduracak. Festival aynı zamanda katılımcılarına Cannes-Nice Havaalanı arasındaki taksi ücretini 80 euro olarak sabitliyor. Bunun yanında şehirdeki 50’den fazla restoranda hazırlanan üç tip “fix menu” seçeneği olacak. Katılımcılara özel olarak hazırlanan bu mönülerin fiyatları 20, 30 ve 50 euro olarak değişecek.

Son olarak festivaldeki bu değişimlerin ardından Publicis tarafından da olumlu sinyallerin gelmeye başladığını ekleyelim. Son altı aydır festival yönetimiyle görüşmelerini sürdüren Publicis, 2019 itibarıyla festivale olan katılımını devam ettirmeyi planladığını duyurdu.

Kaynak: Ad Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.