Cambridge Analytica’dan kapanma kararı

Birleşik Krallık'ta alınan iflas kararı, yakında ABD'de de uygulanacak.

03.05.2018 - 13:10 | Sencer Uçar

Birleşik Krallık'tan Facebook'a Cambridge Analytica cezası

80 milyon Facebook kullanıcısına ait verilere gizlice erişim sağlayarak 2016’da ABD başkanlık seçimleri ve Brexit referandumunda manipülasyona yol açmakla suçlanan veri analiz ve reklam şirketi Cambridge Analytica, tüm faaliyetlerini durdurma kararı aldığını açıkladı. Birleşik Krallık’ta iflas sürecini başlatan şirket, aynı işlemi ABD’de de uygulamaya hazırlanıyor.

Cambridge Analytica’nın kendi internet sitesi üzerinden yaptığı duyuruya göre, Facebook ile ilişkili veri skandalı nedeniyle şirket, müşterilerinin neredeyse tamamını kaybetmiş durumda. Ekonomik açıdan zor durumda kalan şirket, her şeye rağmen çalışanlarına karşı yükümlülüklerinin tamamını da yerine getirmeyi planlıyor.

Öte yandan, internet sitesi üzerinden yapılan duyuruda, geçtiğimiz aylarda Cambridge Analytica’ya yöneltilen suçlamalar bir kez daha reddedildi. Açıklamada, geride kalan birkaç ayda şirketin birçok asılsız suçlamaya maruz kaldığı, şirketin gerçekleri ortaya koyma gayretlerine karşın, yasal olduğu kadar hem siyasi hem de ticari alanlarda online reklamcılığın standart bir parçası olarak kabul gören aktiviteler nedeniyle iftiraya uğradığı belirtildi.

Kaynak: Ad Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.