“Çağdaş sanatın gelişimi için yola çıktık”

Bu yıl 17. kez düzenlenen Contemporary İstanbul’un değişmeyen destekçisi Akbank'ın marka ve iletişim başkanı Beril Alakoç ile Akbank Sanat'ın çalışmalarını ve yeni sezon programını konuştuk.

30.09.2022 - 11:24 | Sevde Boğazlıyanlıoğlu

Akbank sponsorluğunda, İstanbul’un yaşayan kültürüne katkıda bulunmayı amaçlayan ve Tersane Istanbul’da gerçekleşen Contemporary İstanbul bu yıl, 22 ülkeden 61 çağdaş sanat galerisine, 558 sanatçıya ve 1476’nın üzerinde esere ev sahipliği yaptı. Beril Alakoç, Akbank Sanat olarak kültür sanata katkıda bulunmak için hayata geçirdikleri projeleri ve vizyonlarını anlattı.

2007 yılından bu yana Contemporary İstanbul’a destek veriyorsunuz. Yeni sezonda bu birlikteliği özel kılan neler var?

Akbank çağdaş sanatın en iyi örneklerini bir araya getirmeyi hedefleyen Contemporary İstanbul’u başlangıcından beri 17 yıldır aralıksız destekliyor. Contemporary İstanbul Akbank’ın ana sponsorluğunda 17-18 Eylül ön izleme, 19-22 Eylül genel ziyaret olmak üzere Haliç’te yer alan Tersane İstanbul’da sanatseverlere kapılarını açtı. Bu yıl fuarda, 22 ülkeden 61 çağdaş sanat galerisi, 558 sanatçı ve 1476’nın üzerinde eser meraklılarıyla buluştu.

Akbank Sanat olarak da her sene fuarda sergimizle yer alıyoruz. Bu sene “Başka Sesler Başka Odalar” başlıklı sergiye ev sahipliği yaptık. Küratörlüğünü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın üstlendiği sergide sanatçı Clement Valla’nın eserleri yer aldı.

Sanatın toplumun geniş kesimlerine ulaşabilmesi için neler yapıyorsunuz?

Akbank, 70 yılı aşkın süredir Türkiye’nin gelişimine ve kalkınmasına yönelik çalışmalar yürüten bir kurum. Akbank’ın kurum kültüründe, toplumsal fayda odaklı çalışmalar çok derine kök salmış durumda. Eğitim, girişimcilik ve gönüllülük gibi kültür sanat da odak alanlarımızdan.

Türkiye’de çağdaş sanatın gelişimine destek olmak ve dünyadaki sanat hareketlerinin örneklerini topluma sunmak amacıyla yola çıkan Akbank Sanat, kültür sanat alanında gerçekleştirilen önemli projelerden.

Akbank Sanat’ın Türkiye’nin en uzun soluklu çocuk tiyatrosu olan Akbank Çocuk Tiyatrosu, perdelerini açtığı ilk günden bu yana tam 50 yılı geride bıraktı.

Bu yıl Akbank Caz Festivali’nin 32’ncisini kutluyoruz, Akbank Kısa Film Festivali’nin ise 18’incisini hayata geçirdik. Contemporary İstanbul’un da 17’nci edisyonunu başarıyla gerçekleştirdik. Ayrıca iki yılda bir Sakıp Sabancı Müzesi ile uluslararası çapta sergiler gerçekleştiriyoruz. Son olarak bu sene gerçekleştirdiğimiz David Hockney sergisi de yine sanatseverlerin yoğun ilgisiyle karşılandı. Sergi kapsamında konuşma serileri, dans performansları ve caz konserlerinden oluşan yan etkinlikler düzenledik.

Pandemi, kültür sanat alanındaki pek çok emekçiye ve kuruma zarar verdi. Bu zararı minimuma indirmek için nasıl çalışmalar yürütüyorsunuz?

Pandemi sürecinde Akbank Sanat ekibiyle birlikte tüm çalışmalarımızı online kanallar üzerinden yürütmeye başlamıştık. Ortaya çıkan bu hibrit yapı kalıcı oldu ve etkinlikleri yıl boyunca hem fiziksel hem de çevrimiçi olarak takipçilerimizle paylaştık. Sürekli yeni projeler ve etkinliklerle bu çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.

Covid-19 pandemisiyle birlikte konserlerin yapılamadığı, etkinliklerin ötelendiği dönemde Türk caz sahnesinin bulunduğu noktayı kayıt altına almak ve caz müzisyenlerine katkı sağlamak için Akbank Caz Festivali’nin 30 yılını içeren özel bir albüm çalışması gerçekleştirdik.

Ayrıca 31’inci Akbank Caz Festivali’mize sadece Türkiye’den grupları davet ettik. Amacımız maksimum sayıda sanatçıya sahnemizde yer vermek ve bu pandemi döneminde sanatçılara destek olmaktı.

Şehir ve sanatın gündelik yaşamda daha fazla iç içe geçmesi ve hissedilir hâle gelmesi için neler yapıyorsunuz? Örneğin gündeminizde yeni kültür sanat alanları yaratmak var mı?

Şehir ve sanatı hayatın bir parçası hâline getiren etkinlikler bizim için her zaman çok önemli. Bu sebeple yerel ve uluslararası festivallere mekân veya içerik desteği veriyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından iki yıldır gerçekleştirilen Kültür Yolu Festivalleri de destek verdiğimiz etkinlikler arasında.

24 Eylül – 9 Ekim 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek 32’nci Akbank Caz Festivali kapsamında İstanbul’un 14 mahallesinde konser ve etkinliklerle “Şehrin Caz Hâli”ni yaşatacağız. İki hafta boyunca 22 farklı mekânda 32’nci yılımızda 32 konserle 120’nin üzerinde sanatçıyı ağırlayacağız.

“Kampüste Dijital Sanat“ başlıklı dijital sanat alanında eserler veren yabancı ve Türk sanatçıların eserlerini kampüslere taşıyan dijital sergi ve yan etkinlik projemizi 2019 yılından beri Türkiye genelinde üniversite kampüslerinde hayata geçiriyoruz. Gençlerle sanatı buluşturmaya ve genç sanatçılara destek vermeye her zaman özen gösteriyoruz.

Sanatseverleri yeni sezonda ne gibi yenilikler bekliyor?

Akbank Sanat dolu dolu bir program ile eylül ayında kapılarını tekrar açtı. 10 Eylül – 19 Kasım 2022 tarihleri arasında Günümüz Sanatçıları sergilerinin 40 yılına ışık tutan, sergi konsepti ve sergileme tasarımını Bülent Erkmen’in, küratörlüğünü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın üstlendiği “Kırk Kapılı Oda: Günümüz Sanatçıları Sergilerinin 40 Yılı ” dokümantasyon sergisine ev sahipliği yapıyoruz.

Dans dersleri, seminerler ve atölyeler fiziksel olarak başlayacak. Uluslararası ve yerel festivallere mekân desteği vermeyi son derece önemsiyoruz. Bu kapsamda Uluslararası İstanbul Fringe Festivali’nin mekânlarından birisi olarak dans yaratım atölyelerine ev sahipliği yaptık.

Yeni sezon için Akbank ve Akbank Sanat olarak yeni projelerimize çalışmaya başladık, 2023’te de birçok farklı projeyi sanatseverlerle buluşturmaya devam edeceğiz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.