Bu makale satılık değildir

Boğaz Köprüsü’nü satın aldım. Hayır, şaka yapmıyorum. Gerçekten Boğaz Köprüsü’nü satın aldım. Nasıl mı? Biraz NFT’lerden bahsetmemiz gerekecek.
01.04.2021 - 13:24

NFT, yani Non-Fungible Token. Değiştirilemez, eşsiz token anlamına geliyor. Değiştirilebilen token ne mesela? En kolay örneği bitcoin. Bugün 1 bitcoin satıp yarın 1 bitcoin alabilirsiniz. Günün sonunda yine 1 bitcoin’iniz olur. Ancak NFT’ler tamamen özel token’lar. Onlardan bir tane daha yok.

NFT’ler genellikle ethereum blokzincirinin bir parçası. Ethereum blokzincirinde olması bize gömülü metadata ve tamamen doğrulanabilir işlem geçmişi sağlıyor. Bu ilgili token’ın sahibinin, önceki sahiplerinin yüzde 100 güvenli şekilde kayıt altına alındığı anlamına geliyor. Aslında mesele de buradan çıkıyor. Artık bu blokzincir sistemi sayesinde bir şeyin bir otorite nezdinde değil, sistemi kullanan herkes nezdinde sahibi kabul ediliyorsunuz.

Peki, ne bir NFT olabilir?

Dijital veya dijitalleştirilebilen her şey.

Görselini gördüğünüz videonun sahibi johnl adında biri. Videonun üzerine sağ tıklayıp bilgisayarıma indirirken sevgili johnl’in bu video için 7 Mart 2021’de 517 bin 868 ETH yani yaklaşık 889 bin dolar ödediğini öğreniyorum. Bu videonun sahibi johnl fakat ben de indirebiliyorum. Siz de indirebiliyor, izleyebiliyorsunuz. İnternette milyonlarca kopyası var. Ancak sahibi johnl. Aslında konu bu kadar. Daha fazla veya daha derin bir teknik içermiyor. Sırf sahibi olabildiği için sahibi oluyor aslında… Bu video için ne dediysek aslında hemen hemen dijital her şey için geçerli. Tweet, video, harita, bir check-in, bir YouTube comment’i, AI’a indirgenerek dijitalize edilmiş beyniniz… her şey!

Hâlâ nasıl ve niye satılıp alındığını anlamadım

Kolay anlaşılır bir mantığa oturmuyor çünkü. Şu tarafından bakalım: Gördüğünüz Gucci Ghost GIF’inin sahibi 3 bin 600 ödedi. Şimdi 16 bin 300 dolara bu NFT’yi satıyor. Yani aslında “yürüyecek” dijital herhangi bir şeye yatırım yapmak anlamına da geliyor.

Bu tweet yürür.
Reserved.
İlk yorum.

Bunları hatırladın mı? Şimdi daha çok şey ifade ediyor olmalı.

NFT bize reklam ve pazarlamaya dair ne anlatıyor?

Uzunca bir süredir markalara, reklamın hikâye anlatmaktan, hikâyeyi gerçekleştirmeye kaydığını anlatmaya çalışıyoruz. En azından ben buna inanıyorum. Artık haz dolu ısırıkların dünyası değil, su bitmesin diye harekete geçen markaların yaptığı aksiyonlar, çalışan reklama daha çok benziyor. NFT de tam burada konunun gelip göbeğine oturuyor. Her gün hatta her saat dünya dijitalde ışık hızıyla yol kat ediyor. Özellikle pandemi sonrası dijitalleşen her şey yüzümüze daha da hızlı çarpıyor. NFT reklamcılar için çok fazla şey ifade ediyor. Öncelikle markalara bir şeyi, bir asset’i dijitalleştirme ve kullanıcısıyla eşsiz bir şekilde interaksiyona girme imkânı veriyor.

Mesela şöyle: Cryptokitties oyununda kullanıcılar sanal kedilerin ticaretini yapıyor. Birçok oyunun içindeki oyun içi eşyalar, item’lar NFT’ye dönüşüyor. Diablo 2’nin efsane barbar kılıcı Godfather artık sadece sizin olabilir. NBA, Topshot ile oyuncu, takım ve eşsiz anların koleksiyonlarını satıyor.

Konuyu biraz daha öteye götürüyorum. Twitter bu mantıkta platforma yeni bir özellik bile getiriyor. Superfollow geliyor. Superfollow temelde bazı içerikleri sadece ücret ödeyerek subscribe olan insanların görebileceği hale getirmek demek. Daha fazlası için Superfollow… Hâlâ reklam ve pazarlamayı nasıl etkiler diye düşünüyor muyuz? Peki, devam ediyorum.

Nike, aralık ayında Cryptokicks adında bir NFT ayakkabı patenti aldı. Fiziksel-dijital arası yol gösterici bir NFT projesi örneği mi geliyor? Tamamen unique sneaker. Buna çok yükselecek birçok insan tanıyorum.

Dijital medyanın nasıl dolaştığını düşünelim. Instagram, Twitter, Netflix, Onlyfans ve diğerleri… İçerik üreticisi ile ona ulaşan arasındaki aracı olarak, iş yapan bu platformlar reklam veya üyelik ile ticareti gerçekleştiriyorlar. Fakat NFT’nin inanılmaz yükselişi içeriğin üreticisini her şeyden daha önemli bir konuma koyduğu için bir sonraki en önemli dijital platformun aracı mantığında olamayacağı kesin.

Superworldapp dünya haritası üzerindeki gerçek lokasyonları, gökdelenleri, binaları, evleri, tesisleri satıyor. Boğaz Köprüsü’nü satın aldım derken şaka yapmıyordum, NFT olarak Central Park’ın sahibi olabilirsiniz. Hâlâ “e ne geçecek elime” mi diyorsunuz? En kötü, yüksek sesle “benim” dersiniz. COOL.

Her şey tokenize edilebilir demiştik. Evet, temelde her şey tokenize edilebilir, felsefi olarak ben de buna inananlardanım. Etkinlik ve servisler neden tokenize edilmesin? Hatta ödüller…

Geçtiğimiz ay Microsoft bilim kadınlarını onurlandırmak üzere Azure Space Mystery adında bir oyun yayınladı. Oyunun ödülleri ise Minecraft içerisinde gizli oyunlar açabilen NFT’lerdi.

Bu makaleyi NFT olarak satın alabilir misiniz?

Teknik olarak evet. Ancak öncesinde MediaCat ile bir konuşmam gerekecek(!)

Henüz ilk attığı tweet’i satıp sosyal sorumluluk bağışı yapan global marka fikirleri bile görmeye başlamadığımız bu dönemde NFT’lerin açtığı yolda fikir üretme kapasitemizin fazlasıyla artacağını ve zamanını tokenize edip her 1 saatine denk gelen $CSNL token’larını üreten Reuben Bramanathan gibilerin yaratıcılığımızı tetikleyeceğine inanıyorum. Hâlâ üçüncü parti kullanıcı datasıyla hedefleme yapmaya çalıştığımız, demokratize olmayı başaramamış reklam-pazarlama dünyasına belki böyle bir değişiklik iyi gelir. Kim bilir…

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.