MediaCat

Bu ekranda lezzet saklı

Ekranda gördüğünüz yemeklerin tadına bakmak artık hayal değil.

Bu ekranda lezzet saklı

Biri size severek takip ettiğiniz yemek programlarındaki yemekleri bir gün ekranlarınızın başından tadabileceğinizi söyleseydi, muhtemelen onu fazla hayalperest bulurdunuz. Tıpkı, 1970’lerden önce cepte taşınabilecek bir telefonu tahayyül dahi etmekte zorlanan Baby Boomer’lar gibi.

Bugün Japonya’dan gelen bir haber ise hayal gücümüzün sınırlarını daha geniş tutmamız gerektiğini hatırlatıyor hepimize. Zira Meiji Üniversitesi Profesörü Homei Miyashita, yiyecek tatlarını simüle eden ve bunları izleyicinin de denemesine izin veren çok duyulu bir televizyon ekranı olan Taste the TV’yi (TTTV) geliştirmeyi başardı.

 

Miyashita, TTTV’nin insanların pandemi döneminde seyahat etmek zorunda kalmadan dünyanın dört bir yanından lezzetleri deneyimlemelerine olanak sağlayacağını ifade etti ve “Buluşun amacı, insanların dünyanın diğer ucundaki bir restoranda yemek yeme gibi bir deneyimi evlerindeyken bile yaşamalarını mümkün kılmak” dedi.

Teknolojinin gıda endüstrisindeki kişilerin uzaktan oryantasyon seanslarına da fayda sağlayabileceğini öngören Miyashita, ticari bir TTTV’nin yapımının sadece 100 bin Yen’e (875 dolar) mal olacağını, lezzetlerin tadımlar için tıpkı müzik indirir gibi indirilebileceğini belirtti.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.