Brezilya’dan sahte haberlere ödül

Foolitzer Ödülleri, 2018'e damga vuran sahte haberler arasından en kötülerine hakkını vermeyi hedefliyor.

23.01.2019 - 11:49 | Arzu Nilay Kocasu

Brezilya'dan sahte haberlere ödül

Seçim süreci manipülasyonlarından verinin kötü niyetli kullanımına, 2018’i sahte haberlerin gölgesinde geçiren Brezilya’da 2002 yılından bu yana faaliyet gösteren teyit sitesi E-farsas geçen yılın gündeminin hakkını bir ödülle vermek için kolları sıvadı.

Teyit ederek yayılmasını önledikleri sahte haber sayısının son yıllarda hayli arttığını ve bu haberlerin Brezilyalıların davranışları üzerinde büyük etki yarattığını söyleyen E-farsas, en kötü sahte haberleri seçip haberlerin kaynağını ifşa etmek amacıyla -Pulitzer Ödülü’nden ilhamla- Foolitzer Ödülleri’ni hayata geçiriyor.

Leo Burnett işbirliğinde hazırlanan proje kapsamında ödüllendirilecek haberleri -kazananın 15 Ocak itibarıyla okurların oylarıyla seçileceği Gran Foolitzer kategorisi dışında- E-farcas ekibi seçecek. Siyaset, spor, sağlık, eğlence, komplo teorisi ve Gran Foolitzer olmak üzere altı kategoride en kötüleri ödüllendirecek yarışmanın sonuçları şubat ayında açıklanacak.

“Yanlış bilgilerle savaşmak hepimizin sorumluluğu çünkü konunun muhatapları olarak her birimiz tükettiğimiz içeriğin kökenini araştırmak zorundayız. Sorgulama kültürü oluşturmalıyız. Anti-gazetecilik için bir anti-ödül hazırladık. Nihayetinde, sahte haberleri üretenlerin en son isteyecekleri şey yalanlarıyla anılmaktır” diyor Leo Burnett Yaratıcı Başkan Yardımcısı Wilson Mateos.

Proje kapsamında iki ayaklı bir kampanya hazırlayan Leo Burnett bir yandan ödülün tanıtımını yaparken diğer yandan “kazananları” ifşa edecek. Yarışmanın kazananları, sonuçlar açıklanır açıklanmaz Foolitzer Ödülleri tarafından kendilerine yollanan ödüllerine (şeklen Pulitzer Ödülü’nde verilen madeni paraya benzeyen ödülün üzerinde “2018’in en kötü sahte haberi” yazacak ve E-farce logosu olacak) kavuşacaklar.

Advertiser: E-Farsas
Creative Agency: Leo Burnett Tailor Made
Dijital Ajans: Santa Fé
Yapımevi: Bogota

KÜNYE

  • Reklamveren: E-Farsas
  • Reklam Ajansı: Leo Burnett Tailor Made
  • Dijital Ajans: Santa Fé
  • Yapımevi: Bogota
Kaynak: lbbonline

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.