Brand Week Istanbul’un vücut kitle indeksi kaç?

Türkiye Obezite Araştırma Derneği, Brand Week Istanbul'un vücut kitle indeksini ölçtü.

18.11.2019 - 11:56 | MediaCat

Brand Week Istanbul'un vücut kitle indeksi kaç?

Türkiye Obezite Araştırma Derneği (TOAD), pazarlama ve iletişim endüstrisini dünyanın en yaratıcı isimleri, fikirleri ve işleriyle buluşturan Brand Week Istanbul’un vücut kitle indeksini ölçtü.

Obeziteyle mücadele için “Hadi Birlikte” çağrısı yapan derneğin, Novo Nordisk’in koşulsuz desteğiyle, üç günde bin 990 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği ölçüme göre bu yıl Brand Week Istanbul katılımcılarının ortalama vücut kitle indeksi 25,80 çıktı.

Ülkemizdeki her üç kişiden biri obeziteli

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya genelinde 650 milyon, Türkiye’de ise 20 milyon obeziteli bireyin bulunduğuna dikkat çeken TOAD Başkanı Prof. Dr. Volkan Yumuk, ülkemizde her üç kişiden birinin obeziteli olduğunu söyleyerek, obeziteyle mücadele etmek ve daha sağlıklı bir toplum için birlikte hareket etme çağrısında bulundu.

Obezitenin kozmetik bir sorundan ziyade karmaşık ve çok faktörlü bir hastalık olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Yumuk, “Obezite, besinlerle alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olmasından kaynaklanan ve vücut yağ kütlesinin artmasıyla açıklanan, tedavi edilebilir kronik bir hastalıktır. Sağlıklı bir insan vücudunun yaklaşık yüzde 20-25’i yağ dokusundan oluşur. Yağ dokusu oranını ölçmek ve kilo fazlalığı veya obezite tanısı koymak için en basit yol vücut ağırlığını boyun karesine bölerek, beden kütle indeksini bulmaktır. Bu değerin 25-29,9 kg/m2 olması fazla kilolu, 30 kg/m2 üzerinde olması ise obeziteli birey olunması demektir” dedi.

Obezite birçok kronik hastalığın nedeni

Obezitenin başta tip 2 diyabet, hipertansiyon, kalp ve yağlı karaciğer olmak üzere birçok kronik hastalığın başlıca nedeni olduğunun altını çizen Prof. Dr. Yumuk, “Kilo vermek birçok hastalık riskini azaltır. Bir kilo vermek kan basıncını 1 mmHg düşürür. Beş kilo vermek diyabet riskini yüzde 55, osteoartrit riskini  yüzde 50 azaltır. 11 kilo vermek obstrüktif uyku apnesi riskini  yüzde 76 düşürür” diye konuştu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.