Brand Week 2017 Brand & Sport Summit’ten satırbaşları

Brand Week Istanbul'da perde Sportsnet Group ve MediaCat işbirliğinde gerçekleşen Brand & Sport Summit'le kapandı.

10.11.2017 - 17:59 | MediaCat

Brand Week Istanbul

Brand Week Istanbul beşinci gününde Sportsnet Group işbirliğiyle Brand & Sport Summit başlığı altında, Legends of Sports temasıyla katılımcılarıyla buluştu. Efsane teknik direktör Şenol Güneş ve Beşiktaş’ın unutulmaz üçlüsü Metin-Ali-Feyyaz başta olmak üzere Sportsnet Group Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gülüm; Nielsen Sports Avrupa Genel Müdürü Marco Nazzari; LaLiga MENA bölgesinden Jose Maria Arrabal ve Fernando Sanz; Serdar Erener; Google Biletleme, Spor ve Canlı Etkinlikler Bölüm Başkanı Mike Lorenc ve birçok ismi bir araya getiren Brand & Summit, futboldan basketbola buz hokeyinden tenise kadar pek çok alandaki marka işbirliklerini ve fırsatları masaya yatırdı.

Legends of Sports’tan ilham veren başlıklar için sayfayı aşağıya doğru kaydırınız:

Brand Week 2017 Brand & Sport Summit'ten satırbaşları

 • Çaytaş Başkan Vekili ve Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Sütlüoğlu ve Sportnet Group Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gülüm’ün sportstv Haber Editörü Tugay Kosova moderatörlüğünde bir araya geldikleri Didi Ice Hockey Leaugue oturumunda, Didi’nin buz hokeyine verdiği desteğin detayları konuşuldu. Sütlüoğlu konuşmasında sponsorluğun önemini, “Herkes takım kurdu, biz lig kurduk” diyerek anlatırken; Gülüm ise, “Buzlu çay kategorisi yazın konuşan bir kategori. Didi devrimci yaklaşımlarından birini burada yaptı. Sadece yazın operasyon yapan bir sektörü ilk kez kışın konuşturdu. Kışın buz hokeyi üzerinden, buzlu çayla ilgili reklam yaptı” dedi.
 • ABD özelinde spor endüstrisinin gelirlerini ise yüzde 19,6 oranında lisanslı ürünler, yüzde 24,8 oranında sponsorluklar, yüzde 27,5 oranında bilet satışları ve yüzde 28,1 oranında medya hakları oluşturuyor. Yine ABD’de her bir dakikada spor temelli Google aramaları yapılıyor. Bir takımın beş ve daha fazla karşılaşmasını YouTube’da görüntüleyen insanların bilet satın alma eğilimi dört kat daha fazla oluyor. Tüm bu verilerin ışığında spor endüstrisinin durumunu Google Biletleme, Spor ve Canlı Etkinlikler Bölüm Başkanı Mike Lorenc’in sunumunda kullandığı şu sözlerle özetleyebiliriz belki de: “Oyuncu, takım, taraftarlar ve medya arasındaki denge bir dönüşüm geçirdi. Taraftarlar artık pasifçe seyretmiyorlar. Katılım sağlıyor, analiz, eleştiri ve yapısöküm yapıyor, fantezi kuruyor ve hem favori oyuncuları hem de takımlarıyla gerçek zamanlı olarak bağlantıya geçiyorlar.”

Brand Week 2017 Brand & Sport Summit'ten satırbaşları

 • Brand & Sport Summit 2017’nin öne çıkan oturumlarından biri de İlancılık Ajans Eş Başkanı Ender Merter’in Reklam Arkası Programı kapsamında Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, TEB Genel Müdür Ümit Leblebici ve Böcek Yapım Yönetmen Ömer Faruk Sorak’ın katılımıyla gerçekleşen TEB Tenis Paneli’ydi. Tenis deyince akla TEB markasının gelmesinin ardındaki yedi yıllık çalışmalarından söz eden Ümit Leblebici, banka olarak bir spor dalını hep sahiplenmek istediklerini ve bu kararı verirken destek verecekleri spor dalı ile bankanın karakterinin uygunluğuna ayrı önem verdiklerini ifade etti. Panelden tenis sporunun geleceğine ışık tutan en önemli tespit kuşkusuz tenisin marka değerini önemli oranda artırmış olmasıydı.
 • “It’s not football. It’s LaLiga.” İspanyol futbol ligini yakından takip eden milyarlarca taraftardan birisiyseniz bu önermeye sizler de katılacaksınız. İspanyolların futbol ateşinin ülke sınırlarından çıkıp tüm dünyaya yayılmasını özetleyen La Liga MENA Bölgesi İş geliştirme Müdürü Jose Maria Arrabal ve La Liga MENA Bölgesi ve Uluslararası Spor Projeleri Genel Müdürü Fernando Sanz ikilisinin oturumundan çarpıcı bilgileri paylaşalım: LaLiga Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi, Euro Super Cup UEFA Cup Winners’da en çok finaliste ve şampiyonluğa sahip lig. Sosyal medya en çok takipçiye sahip lig. 2014-2015 sezonundan 1016-2017 sezonuna gelinceye dek seyircisini de 1,2 milyardan 2,7 milyar seyirciye yükseltmeyi başaran bir lig. Türkiye’de ise 2015-2016 sezonunda 14,1 milyon kişiyi içeren canlı görüntülenmeye, toplamda ise 32 milyon kişilik görüntülenmeye sahip. Hâl böyleyken, siz LaLiga için yalnızca bir futbol deneyimi diyebilir misiniz?

Brand Week 2017 Brand & Sport Summit'ten satırbaşları

 • Nielsen Sports Avrupa Genel Müdürü Marco Nazzari’den de geleceğin trendlerini dinliyoruz:
  1. Çin’in başı çektiği yeni pazarların endüstriye katılması
  2. İçerik ve sohbetin IP sahiplerinin eline geçmesi
  3. Dikkat eşiklerinin değişimiyle, lisanları elinde bulunduranların yeni format arayışlarına geçmesi
  4. Spor ve eğlencenin artan bileşimi
  5. OTT ve sosyal medya üzerinden spor tüketiminin çoğalması
  6. Fanların bağlantılılığı arttıkça, yeni gelir kanallarının açılması
  7. E-sporun global alanı ele geçirmesi (Dünyada futbol, basketbol ve tenisten sonra en çok ilgi gören spor)
  8. Sosyal sorumluluk projelerinin etkisini artırması
  9. Taraftar ilişkilerinin güçlendirilmesi için veri ve CRM yatırımlarının artırılması
  10. Sponsorlukların ROI performansını anlamaya yönelik artan odaklanma
 • FIBA Medya ve Pazarlama Hizmetleri Genel Direktörü Frank T. Leenders, basketbolun markalar için nasıl yeni fırsatlar sunduğunu ve bu alanda FIBA’nın konumunu paylaştığı sunumunda, ilgi çekici veriler de paylaştı. Buna göre basketbol, dünya nüfusunun üçte birinin takip ettiği bir spor dalı. Öyle ki, Kantar Media 2015 verilerine göre futbol tüm dünyada 2,15 milyar, basketbol 1,45 milyar ve tenis 1,35 milyar kişi tarafından takip ediliyor. Leenders FIBA’da büyümeyi sağlamak için oturttukları dört unsurlu planı da Brand & Sport Summit’te açıkladı:
  1. Yeni takvim (Bu zorlu bir süreç çünkü rekabeti etkileyen unsurlar sürekli olarak değişiyor.)
  2. Reklam konsepti ve yapısı (Burada daha dijital, entegre, 1000 günlük bir yolculuğa yayılan vs. bir plan söz konusu)
  3. Stratejik ortaklıklar
  4. Kilit pazarlarda FIBA Premium etkinlikleri

Brand Week 2017 Brand & Sport Summit'ten satırbaşları

 • 12 Dev Adam projesinin mimarı, reklamcı Serdar Erener ve Garanti Bankası Kurumsal Marka Yönetimi ve Pazarlama İletişimi Birim Müdürü Elif Güvenen, Sportsnet Group Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gülüm moderatörlüğünde projenin filizlendiği 2001 yılından bugüne hikâyesini katılımcılarla paylaşıyorlar. Erener, ismi koymaya çalışan kişi olarak ismi basketbol oyuncularıyla bir araya geldiğinde bulduğunu, 1.70 boyu olan biri olarak “kocaman” basketbol oyuncularıyla karşılaştığında “12 Dev Adam” isminin ortaya çıktığını anlatıyor. Güvenen ise 2001 yılında Türkiye konjonktüründen bahsediyor, Türkiye’nin en büyük ekonomik krizlerinden birini yaşadığı bu yılda, bir banka olarak spor sponsorluğunun hiç söz konusu olmadığını anlatıyor. Oturumda, Garanti yönetiminin basketbol sevdasından filizlenen bu sponsorluğun tamamen bir inançtan başladığının altını çiziyor Güvenen.

Brand Week 2017 Brand & Sport Summit'ten satırbaşları

 • Arçelik Pazarlama A.Ş. Türkiye Pazarlama Direktörü Mehmet Tüfekçi’nin, Beko’nun global yolculuğunda FC Barcelona sponsorluğunun önemini anlatarak başladığı oturum, Türk futbolunun marka üçlüsü Metin-Ali-Feyyaz’ın katılımıyla sürdü. Oturumun en akılda kalan sözleri “markalaşmak” üzerineydi. Metin Tekin, “Sizin ne olduğunuza taraftar karar verir. Metin-Ali-Feyyaz planları yapmadık. Sırrını bilmiyorum, belki üniversiteli olmamız, üç Türk futbolcunun bir arada olması vs. etkilidir” derken; Feyyaz Uçar, “Bizi marka yapan Beşiktaş taraftarıdır” dedi. Ali Gültekin ise Türk futbolunun bugününe dair değerlendirmeyi, “Bizim dönemimizde transfer çok zordu. Başarılı kadrolar değişmiyordu. İyi dostluk büyük avantajdı. Takımını sahiplenen bir grup vardı. Şimdi süreç zorlaştı. Futbol endüstrisi içinde artık kadroyu devam ettirmek çok zor. Çünkü sistem bunu evirmek zorunda, böyle bir futbol ekonomisi oluştu. Dünyada sistem böyle yürüyor” sözleriyle yaptı.
 • Basketbolda markalaşma üzerine düzenlenen panelde, basketbol antrenörü Oktay Mahmuti, basketbol oyuncusu Alain Digbeu ve eski TEAM pazarlama direktörü Stephan Margarito katılımcılarla buluştu. Mahmuti ürünü ve temsil ettiğiniz kurumu en yukarıya taşımanın esas görevlerinden bir tanesi olduğunu belirtirken, mücadele ederek markasını temsil ettiğini anlatıyor ve bazı şeyler “bir bütünün bozulmaması gerektiği” inancı üzerine kurulu diyor. Barcelona’daki ilk antrenmanına çıkarken beyaz t-shirt giydiğini ve insanların panikle kendisinin yanına gelip, Real Madrid rengi olduğundan ötürü beyaz giymenin yasak olduğunu belirttiklerini anlatan Digbeu, “bundan daha iyi bir başlangıç yapılamazdı” diyerek anısını paylaşıyor. Alain markalaşmanın oyuncu kısmını anlatırken, markalaşma anlamında lakabı “air france”ı anlatıyor fakat lakabından markalaşma anlamında yeteri kadar verim alamadığını söylüyor. Aynı zamanda oyunculuktan yorumculuğa geçişinde oyuna olan bakışınında değiştiğinin altını çiziyor Digbeu oturumda.
 • Brand & Sport Summit bir de ödül organizasyonunun tohumlarının atıldığı anlara ev sahipliği yaptı. Sportsnet Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gülüm, 2018’de spora destek veren markaların ödüllendirileceği Brand&Sport Awards’u organizasyon için hazırlanan video ile duyuran Gülüm, kapanışı da MediaCat ailesine teşekkür ederek yaptı.