MediaCat

Brand Finance marka araştırması sonuçlarını yayınladı

Türk Telekom, Avea ve Turkcell dünyanın en değerli 500 telekom markası arasında kendilerine yer bulurken, araştırma Türkiye’nin en değerli perakende markasının BİM olduğunu ortaya koydu.

Brand Finance marka araştırması sonuçlarını yayınladı

Brand Finance’in tüm dünyada yaptığı marka araştırması telekomünikasyon ve perakende sektörlerinin marka liderlerini belirledi. Türk Telekom, Avea ve Turkcell dünyanın en değerli 500 telekom markası arasında kendilerine yer bulurken, araştırma Türkiye’nin en değerli perakende markasının BİM olduğunu ortaya koydu.

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance dünyanın en değerli telekom ve perakende markalarını açıkladı. Telekom sektörünün en değerli markası 30 milyar dolar marka değeri ile Vodafone olurken, Türkiye’de de faaliyet gösteren Vodafone da dahil olmak üzere en değerli ilk 10 telekomünikasyon markası şöyle sıralandı:

       Marka                Ülke          Marka Değeri (bin $)
1    VODAFONE           İngiltere       30,045
2    AT&T                    ABD            28,884
3    VERIZON               ABD              27,616
4    ORANGE               Fransa         18,558
5    CHINA MOBILE      Çin              17,919
6    MOVISTAR            İspanya        14,412
7    COMCAST             ABD             12,473
8    T-MOBILE             Almanya        12,046
9    NTT DOCOMO      Japonya         10,869
10    BT                    İngiltere            9,820

500 en değerli marka arasında Türkiye’den, Türk Telekom ve Avea ile birlikte Turkcell yer aldı. Türk Telekom Grubu’nun marka değeri 2 milyar dolar, Turkcell’inki ise 1,5 milyar dolar olarak ölçüldü. 

Brand Finance’in yaptığı değerlendirmelere göre perakende sektöründe dünyanın en değerli markası 38,3 milyar dolar marka değeri ile Walmart olurken, listede ABD’li markaların üstünlüğü dikkat çekti. Amazon.com, Walgreens, Sam’s Club, ASDA gibi internet üzerinden satış yapan markaların sıralamadaki üstünlükleri, internetin perakende sektöründe ne kadar önemli bir paya sahip olduğunu göstermiş oldu. Türkiye’nin en değerli perakende markası ise 1,2 milyar dolarlık marka değeri ile BİM oldu.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.