Dünyanın en değerli 500 markası açıklandı

Listenin ilk sırasında Apple'ı geride bırakan Google var.

02.02.2017 - 12:05 | Haluk Kasarcı

Dünyanın en değerli 500 markası açıklandı

Değerleme ve stratejik danışmanlık firması Brand Finance tarafından her yıl yayınlanan ve tüm dünyadan 500 markayı piyasa değerlerine göre listeleyen Global 500’ın son edisyonu yayınlandı.

Markaları pazarlama yatırımları, tanınırlık, sadakat, çalışan memnuniyeti ve kurumsal itibar gibi kalemler üzerinden değerlendirerek sıralayan Global 500; önceki yıla oranla değerini yüzde 24 oranında artıran ve toplamda 109,5 milyar dolarlık değere erişen Google‘ı listenin ilk sırasında ağırlıyor. 2016’da umduğunu bulamayan ve listedeki tüm markalardan daha büyük oranda değer kaybı yaşayarak (yüzde 27) 107,1 milyar dolarlık değere gerileyen Apple ikinci; değerini yüzde 53 oranında artırarak 106,4 milyar dolara yükselten Amazon ise üçüncü sırada yer alıyor.

Dünyanın en değerli 500 markası açıklandı

Brand Finance Başkanı David Haigh, listedeki en ciddi değer kaybını yaşayan Apple’a ilişkin yaptığı değerlendirmede teknoloji devinin “teknolojik avantajını korumak” konusunda sıkıntı yaşadığını; ayrıca yeni modelleriyle beklenen ticari etkiyi yaratmayan iPhone’un, Apple’ın bir marka olarak doyum noktasına ulaşmış olabileceğinin sinyallerini verdiğini ifade ediyor.

Dünyanın en değerli 500 markası açıklandıEn kuvvetli marka Lego

Brand Finance tarafından hesaplanan ve markaları kuvvetlerine göre sıralayan bir diğer liste Brand Power’da ise, Google’ı dahi geride bırakan Lego‘nun başarısı dikkat çekiyor.

92.7’lik marka kuvvet skoru ile Google’ı (92.1) geride bırakan ve Global 500’de 196’ncı sırada yer alan Lego’nun birinciliğinde lisans anlaşmaları ve marka işbirliklerinin önemli rol oynadığı belirtiliyor.

Brand Finance yetkilileri, geçtiğimiz yıl Brand Power’da birinci sırada yer alan Disney’in yerini kaybetmesinde, Star Wars Rouge One’ın bir önceki film The Force Awakens kadar başarılı olamamasının rol oynadığını belirtiyor.

Araştırmanın detaylarına ve listenin tamamına ulaşmak isteyenler, Brand Finance Global 500 2017 raporunun tamamına buradan ulaşabilirler.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.