BMW reklamı yasaklandı

BMW’nin, Active E aracının %0 emisyon ile çalıştığını iddia eden basın reklamı ASA tarafından yasaklandı...

29.07.2010 - 00:00 | MediaCat

BMW’nin, Active E aracının %0 emisyon ile çalıştığını iddia eden basın reklamı ASA tarafından yasaklandı. WCRS tarafından yaratılan ve “%100 keyif, %0 emisyon” sloganını kullanan reklam aracın, tamamen elektrik ile çalışan ilk BMW modeli olduğunu ifade ediyordu. Ancak ASA’ya, reklâm yayınlandıktan sonra, aracın elektrikle şarj edilmesi nedeniyle “sürerken sıfır karbondioksit” iddiasının doğru olamayacağı yönünde, şikâyetler geldi.

BMW ise reklamda geçen “sürerken” ifadesinin iddiayı sınırlandırdığını ve reklamın aracın tüm yaşam döngüsüne atıfta bulunmadığını iddia etti. Ancak, ASA daha önce de Renault’un “sıfır emisyon” iddia eden reklamına ilişkin 17 izleyiciden gelen şikayet üzerine, söz konusu reklama getirdiği yasaklamayı hatırlattı ve o reklamda da tüm yaşam dengesine gönderme yapılmadığı halde, reklamın yasaklandığını hatırlatarak, ilanın bu haliyle yayınlanamayacağını belirtti. Ayrıca kurum BMW’yi, elektrikli araç kullanılırken “sıfır emisyon” üretileceği yönünde bir iddiayı, bir daha kullanmaması için uyardı.

medyaloji.net

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.