BMW ihalesini Şişecam kaptı

Ahmet Kırman, şirketin Almanya’da BMW’nin yeni modellerinin camlarını üreteceğini söyledi...

17.08.2010 - 00:00 | MediaCat

Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kırman, şirketin Almanya’da BMW’nin yeni modellerinin camlarını üreteceğini söyledi. Şişecam’ın maliyet avantajından yararlandığını belirten Kırman, “Avrupa’da büyük cam üreticisi rakiplerimizin pazarlarına giriyoruz” dedi
Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kırman, şirketin üretim kalitesinin yanında dünyada öne çıkan maliyet unsurunu da kullanarak Avrupa’daki büyük cam üreticisi rakiplerinin pazar paylarını almaya başladıklarını söyledi.

Almanya’da BMW şirketinin yeni modellerinin cam ihalesini kazandıklarını bildiren Kırman, bunun Avrupa pazarında Şişecam açısından önemli bir gelişme olduğunu ifade etti.
Daha önce İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı olan Ahmet Kırman, Şişecam’ın dünyadaki ekonomik krizin maliyet unsurunu öne çıkarmasından yararlanarak Avrupa’da rakiplerine fark atmaya başladığını söyledi.

Kırman şöyle konuştu: “BMW şirketiyle henüz piyasaya çıkmamış yeni modeller için çalışmaya başladık. Buradaki ihaleyi Şişecam aldı. BMW şirketinin çıkaracağı yeni modellerin üretimine bağlı olarak işin hacmi belirlenecek. Bu alanda öne çıkmaya başladık. Kriz nedeniyle tüm dünyada maliyet unsuru öne çıkmaya başladı. Maliyet her işin olmazsa olmazı haline geldi. Üretimde Avrupalı cam üreticileri bize göre daha ödeydiler. Biz kaliteyi tutturuyoruz ve Avrupalı üreticilere göre daha avantajlı fiyatlar sunuyoruz. Bu nedenle bizim Avrupa’daki araba üreticilerine cam vermeye başlamamız önemli bir gelişme.

Reno’nun Avrupa’da en büyük tedarikçilerinden biri de biziz. Araba camlarının üretimini büyütmek için elimizden geleni yapıyoruz. İngiltere’ye Rusya’ya kadar gittik.”

Rusya yönetimi Şişecam’da
Şişecam’ın Rusya’da Fransızlarla kurduğu ortaklıkta yüzde 51 ile yönetimde söz sahibi olacağını belirten Ahmet Kırman, Kazan’da 2012’de tamamlanacak olan yatırımla şirketin daha sonra otomotiv cam üretimi yapmayı da planladığını açıkladı. Kırman, yatırımın tamamının 320 milyon dolar civarında olacağını söyledi.

Kırman, Fransız Saint Gobain ile kurulan ortaklık hakkında şöyle konuştu:
“Rusya’da Tataristan’da Saint Gobain ile ortak açacağımız fabrika açıldığında Rusya pazarında daha etkin olacağız. Bu fabrikanın 2012 sonunda açılmasını bekliyoruz. Buradaki ortaklığımızda sonuçta yüzde 51 bizde yüzde 49 Fransız ortağımızda olacak. Başlangıçta yüzde 70 pay bizim, yüzde 30 onların olacak. Yatırımın toplamı 320 milyon doları geçebilir. Rusya’da şu anda bir ay önce Ukrayna’da aldığımız fabrikayla birlikte 8 fabrikamız var. Rusya’yı gelişmekte olan bir ülke olarak görüyoruz. Ambalaj üretiminde şu anda Rusya’da yüzde 20 ile pazar lideriyiz.”

reklamazzi.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.