BKM’den mobil ödemeyle ilgili açıklama

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Sertaç Özinal cep telefonu ile ödeme yapılmasına imkan veren NFC sistemi ile ilgili altyapı çalışmalarının tamamlandığını Marketing Power Conference’da açıkladı.

24.03.2011 - 00:00 | MediaCat

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Sertaç Özinal cep telefonu ile ödeme yapılmasına imkan veren NFC sistemi ile ilgili altyapı çalışmalarının tamamlandığını Marketing Power Conference’da açıkladı.

“Marketing Power Conference For The World Of Finance” zirvesinin dördüncüsü 24 Mart 2011 tarihinde Maslak Sheraton Otel’de gerçekleşti. MPC tarafından iş dünyasının değerli yöneticilerinin ağırlandığı konferansta, bu yıl ilk kez takdim edilen “Onur Ödülü"ne layık görülen Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Sertaç Özinal çok yeni bir gelişmeyi de ödül töreninde katılımcılarla ve basın mensupları ile paylaştı.

BKM’nin üzerinde çalışmakta olduğu, ödeme sistemlerinde yeni bir teknoloji olan NFC ile ilgili altyapı çalışmalarının tamamlandığını belirten Özinal, BKM’nin resmen NFC güvenilir servis sağlayıcısı ünvanını aldığını ve BKM üyesi tüm kuruluşların bu altyapıdan faydalanabileceklerini duyurdu.

EduPlus ve TAKTX tarafından düzenlenen “Marketing Power Conference For The World Of Finance” zirvesine katılan Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Sertaç Özinal, ödülünü Edu Plus Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Çağlar Çoroğlu’ndan aldı. Edu Plus Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Çağlar Çoroğlu’na ve konferans komitesine teşekkür eden Özinal, onur ödülünü tüm kartlı ödeme sistemleri sektörü adına kabul ettiğini söyledi.

Kısa bir konuşma ile kartlı ödeme sistemlerinde yeni teknolojiler hakkında son gelişmeleri aktaran Özinal, mobil ödeme olarak bilinen ve yakın alan iletişimi (Near Field Communication) olarak tanımlanan NFC konusundaki güncel gelişmeleri dekonferansta katılımcılar ve basın mensupları ile paylaştı.

BKM’nin kurulduğu yıldan beri ödeme teknolojilerini yakından takip ettiğini ve yeni teknolojiler ile ilgili tüm imkan ve fırsatları değerlendirdiğini söyleyen BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal, kartlı ödeme sistemi altyapısını en uygun maliyetlerle geliştirmeyi amaçlayan sistem seviyesinde ve servis sağlayıcı olma vizyonu doğrultusunda NFC TSM (Trusted Service Manager – Güvenilir Servis Sağlayıcı) olmak için gerekli altyapı hazırlıklarını tamamladıklarını ve tüm Üye kuruluşların bu altyapıdan faydalanabileceklerini söyledi.

Sertaç Özinal, “Standartlar doğrultusunda bankaların, mobil operatörlerin, servis sağlayıcıların güvenli olarak beraber çalışabilmesi ve cep telefonu üzerinden ödeme yapabilmek için gerekli platform oluşturulmuştur. NFC ile ulaşımdan, alışveriş kampanyalarına kadar farklı bir çok konuda yenilikler yaşanacağını söyleyen Özinal, “Cep telefonlarımız ile hangi alışveriş merkezinde ne oranda indirim olduğunu, bu alışverişin kazandıracağı puan ve promosyon bilgileri öğrenebileceğiz. NFC ile ödeme sistemlerinde mobil dönem başlayacak, ödemelerimizi bile cep telefonu ile yapabileceğiz” dedi.

NFC TSM servisi ile ayrı ayrı yatırımlar yapılmasının önüne geçmeyi ve böylelikle Türkiye pazarı için verimliliği artırmayı hedeflediklerini de sözlerine ekleyen Sertaç Özinal, kurulan sistemin ihtiyaçları karşılayacak şekilde esnek olmasına ve ürüne bağımlı olmamasına özellikle dikkat edildiğini de belirtti. Özinal, NFC TSM sisteminin, üyelerine, uygulamalarını güvenli bir şekilde yükleyerek hayat döngüsünü yönetme ve kampanya yönetimini içeren uçtan uca bir hizmet vermekte olduğunun da altını çizdi.

 

Sertaç Özinal konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin geliştirdiği teknolojiler, ulaştığı kredi kartı, banka kartı, POS, ATM adetleri ve cirosu ile, bugün, kartlı ödeme sistemlerinde Avrupa’nın en büyük pazarlarından biri olduğunun da altını çizdi. Son 20 yılda sektör cirosunun yüzde 435 bin büyüdüğünü vurgulayan Özinal, 2023 yılında alışverişlerde nakit ödemenin tarihe karışacağını söyledi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.