Birleşik Krallık’tan tartışmalı sosyal sorumluluk projesi

Evsizlere para yardımını kolaylaştırmak için karekodlu yaka kartları kullanan Greater Change, insanları birer nesneye indirgemekle eleştiriliyor.

15.08.2018 - 11:39 | Arzu Nilay Kocasu

Birleşik Krallık'tan tartışmalı sosyal sorumluluk projesi

Yolda yürürken, kaldırımın kenarında oturan bir evsiz gördünüz. Ona para vermek için durur musunuz, yoksa kim olduğunu bilmediğiniz bu insanı görmezden gelmeyi mi tercih edersiniz? Tercihinizin ilk senaryodan yana olduğunu varsayalım; evsiz adamın veya kadının yanına yaklaşıp da cebinizde bozuk paranızın olmadığını fark ederseniz ne yaparsınız?

Evsizlere yardımı kolaylaştırmak amacıyla hazırladığı yeni projesinde karekod teknolojisini kullanan Oxford menşeli sivil toplum kuruluşu Greater Change, yukarıdaki sorular ve muhtemelen iyi niyetle çıktığı hayırseverlik yolculuğunda halk nezdinde karmaşık tepkiler topluyor.

Proje kapsamında evsiz bireylere karekodlu yaka kartları dağıtan kuruluş, böylelikle, insanların bozuk para aramaksızın diledikleri miktarda yardım yapabilmelerini sağlamak istemiş.

Birleşik Krallık'tan tartışmalı sosyal sorumluluk projesiAyrıca, evsizlere yardım etmek isteyenler, yaka kartlarını telefonlarıyla okutarak, yardım edecekleri kişinin geçmişlerine ve gelecek hayallerine dair bilgi edinebiliyorlar.

Projenin mimarı Alex McCallion karekod teknolojisi kullanmanın, günümüz nakitsiz toplumunda insanları evsizlere yardıma teşvik etmenin anlamlı bir yolu olduğunu belirtse de internet kullanıcıları ve yerel halk projenin kendilerinde uyandırdıkları hise dair mutabakata varabilmiş değiller.

Kimileri hayır işlerine teknolojiyi dahil etmenin anlamlı bir hareket olduğunu savunurken kimileri projenin evsizleri birer nesneye indirgediği görüşünde. Projenin kendisini süpermarketteki bir nesne gibi hissettirip hissettirmediği sorulan Oxford’lu evsiz bir kadının görüşüyse şöyle:

“Evet, ama boşver, ihtiyacın olanı elde etmeni sağlayacaksa o fikir iyidir.”

Kaynak: BBC.co.uk

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.