MediaCat

Birleşen Omnicom ve Publicis, WPP’yi geride bıraktı

Dünyanın en büyük reklam ağı ortaya çıktı.

Birleşen Omnicom ve Publicis, WPP’yi geride bıraktı

Dünyanın en büyük reklam ağlarından Omnicom ve Publicis’in birleşme kararı ile ortaya çıkan yeni ağ, 35 milyar doları aşması beklenen değeri ile WPP’yi de geride bırakarak büyüklük sıralamasının tepesine yerleşti.

New York Times’ın (NYT) haberinde yeni oluşumun reklam gelirleri açısından dünyanın en büyük firması olan Google’ın hemen arkasında yer alacağına dikkat çekiliyor. Haberde bu ilişkiden yola çıkarak reklam sektörünün geleceğine ‘büyük veri’ye hâkimiyetin yön verebileceğine vurgu yapılıyor.

Reklam ve pazarlama sektörünün teknoloji ile birlikte evrildiğini söyleyen NYT, reklamverenlerin artık kitleler yerine doğrudan bireyler üzerine odaklanmaya başladığının altını çiziyor. ABD’de halen reklam pazarından en büyük payı alan mecra olan Televizyon’nun eMarketer tahminlerine göre 2013’te 66,5 milyar dolar hacme ulaşması bekleniyor. Bununla birlikte NYT’nin haberinde, 7,7 milyar dolarlık mobil pazarı da içerisine alarak 42 milyar dolarak ulaşması beklenen online reklam pazarının çok daha hızlı büyüdüğüne dikkat çekiliyor.

Günümüzde online olan milyarlarca insanın oluşturdukları milyarlarca küçük veri parçacıkları ile markalara reklam teknolojilerini kullanma imkanı sağladığını söyleyen Pubicis CEO’su Maurice Lévy, dar bir kitlenin karşısına anlamlı bir mesaj ile çıkabilmek için bu teknolojilerin gerekli olduğunu söylüyor.

Veri analizleri üzerine çok sayıda çalışma yaptıklarını ifade eden Omnicom Grubu CEO’su John Wren de “Big data’yı toplamak bundan çıkarımlar yapabilmek her iki şirketin de tutkuyla üzerinde çalıştıkları alanlardan birisiydi, şimdi ise tek bir şirketin tutkusu oldu.”

Haberinde WPP CEO’su Martin Sorrell’in iki büyük grubun birleşmesini bir sürpriz olarak niteleyen yorumuna yer veren Bloomberg, iki firma arasındaki anlaşma sürecinin 2014’ün ilk çeyreğinde tamamlanmasının beklendiği ifade ediliyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.