Bir kampanya unsuru olarak IŞİD

ABD'de cumhuriyetçilerin kampanyalarında IŞİD var.

10.10.2014 - 12:05 | Arzu Nilay Kocasu

Bir kampanya unsuru olarak IŞİD

Terör örgütü IŞİD tarafından kafası kesilerek infaz edilen ve videoya çekilen infaz görüntüleri kamuoyuyla paylaşılan Amerikalı gazeteci James Foley‘nin ölümü, Amerikan senatosunda gerçekleştirilecek koltuk değişiklerinin arifesinde, Cumhuriyetçilerin propaganda kampanyalarının bir parçası oldu.

Kampanya çalışmalarını IŞİD üyelerinin görüntülerini kullanacak kadar ileriye götüren Cumhuriyetçilerden Arizona adayı Wendy Rogers‘ın kampanya videosunda James Foley diz çökerken bıçağını havaya sallayan bir terörist görülüyor. YouTube üzerinden herkese açık olarak yayınlanan, ardından gelen tepkiler üzerine erişim izni sadece davetiye ile izlenebilecek şekilde yeninden düzenlenen video, dış sesin konuşmasıyla devam ediyor. “Güvende miyiz? Korunuyor muyuz?” diye soran dış ses, vatandaşları güvende tutması gereken Kongre’nin görevini yerine getiremediğini ve görevde olan Demokrat Kyrsten Sinema‘nın başarısız olduğunu söyleyerek demokratları suçluyor.

Wendy Rogers’ın kampanyasında uyguladığı stratejinin menfaatçilik olduğunu belirten Demokrat cephesi Rogers’ın videoyu kaldırarak James Foley’nin ailesinden özür dilemesi gerektiğini söylerken Rogers’ın sözcüsü James Harris ise videoda hatırlatılan durumun Barack Obama‘nın uluslararası sahnede liderlik vasfının eksikliğinin bir sonucu olduğunu açıkladı.

İki cephe arasındaki tartışmalar bir yana, Wendy Rogers kampanyasında James Foley vakası ve IŞİD teröründen yararlanan tek Cumhuriyetçi değil. New Mexico adayı Allen Weh de Barack Obama ile islamist teröristlerin görüntülerinin harmanlandığı bir kampanya videosuyla kamuoyunun karşısına çıktı.

New Hampshire adayı Scott Brown‘ın Protecting America’s Freedom (Amerika’nın özgürlüğünü korumak) adlı kampanya videosunun da merkezinde terörizm tehdidi ve güvensizlik var. İslam devleti bayrağı taşıyan bir islamistin görüntüsünün yer aldığı videoda Barack Obama ve yerel Demokrat senatör “tehdidin tabiatını iyi anlamamak”la itham ediliyor.

Kaynak: Le Monde

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.