Bir gün değil, her gün farkındalık

MediaCat Live’da yılın ikinci buluşması “Kadın ve Etki” temasıyla gerçekleşti.

11.03.2021 - 16:42 | Simge Şenses

Pazarlama ve reklam profesyonelleri için yol haritası niteliğindeki konuların kıymetli konuklarla gündeme taşındığı MediaCat Live’da yılın ikinci buluşması Akbank’ın katkılarıyla dün öğle saatlerinde gerçekleşti.

8 Mart haftasında kadınları güçlendirmeye yönelik farkındalığı pekiştirmek amacıyla yerel ve global içgörüler, kadınları destekleyen marka hikâyeleri ve doğru iletişim stratejilerinin konuşulduğu buluşmanın ilk oturumunda MediaCat Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan’a Sephora Türkiye Pazarlama ve E-Ticaret Direktörü Ayça Kaya ve Oyuncu Yağmur Tanrısevsin; ikinci oturumunda Kapital Medya İçerik Direktörü Alev Kaynak’a Habitus Research Kurucu Ortağı Dr. Aybil Göker; üçüncü oturumunda ise Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Gürgen’e Akbank İnsan ve Kültür Genel Müdür Yardımcısı Pınar Anapa ve Power of Happiness Platformu Kurucu Ortağı Tijen Mergen eşlik etti.

Güzellik, İyilik ve Güç başlıklı ilk oturumda son dönemde kişisel bakım ve kozmetik ürünlerine karşı değişen tüketici hassasiyetlerini yorumlayan Sephora Türkiye Pazarlama ve E-ticaret Direktörü Ayça Kaya, pandemi döneminde renkli kozmetiğe olan talebin azaldığını, cilt bakımının makyajın yerini aldığını paylaştı ve ekledi: “Bizi en çok heyecanlandıran şeylerden biri de yaratıcılığın artmış olması. Kozmetik, insanların kendini daha özgür ve cesur ifade edebildiği bir alana dönüşüyor. Güzellikte cinsiyetsiz, etnik kökenden, renkten bağımsız, bireysel ve bir o kadar kapsayıcı bir yaratıcı dönüşüme şahit oluyoruz.”

Kaya’nın gündeminde KAGİDER’le birlikte yürüttükleri Kozmetik ve Güzellik Sektöründe Kadın Girişimcileri Geliştirme ve Hızlandırma Programı ve markanın sürdürülebilirlik ve içerikte doğallığı önceliklendirdiği Good For serisi de vardı. Sephora’nın “İyi olan bizi güçlendirir” mottosuyla çıktığı yolda dünyanın farklı yerlerinden altı kişiyle kurduğu güzellik takımının global yüzlerinden biri olan Yağmur Tanrısevsin de oturumda kendi kişisel bakım yolculuğunda gözettiği hassasiyetlerden ve kampanya sürecinde yaşadığı deneyimlerden bahsetti.

Habitus Research Kurucu Ortağı Dr. Aybil Göker, buluşmanın ikinci oturumunda Kapital Medya İçerik Direktörü Alev Kaynak’ın sorularını yanıtladı. Yaşamı Yeniden Üretmek başlığıyla gerçekleşen oturumda içinde bulunduğumuz süreci “araf” kavramıyla tanımlayan Dr. Göker, normallerin yeniden inşa edildiği bu dönemin insanları daha yaratıcı hale getirdiğinin ve tüketici rolünden üretici rolüne geçirdiğinin üzerinde durdu. Markaların sonraki adımlarını planlarken öncelikle tüketicilerin şu anki duygu durumlarını anlamaları gerektiğini belirten Göker, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dijital dönüşümü, datayı bir kenara koyalım demiyorum ancak datanın sağlayabileceği içgörülerin bir sınırı var. Markaların gerçek hayatın içine girip bireylerin dertlerini, kırılganlıklarını da görmeleri gerekiyor. Bireyler markalardan, kurumlardan, hükümetlerden empati bekliyorlar. Süregelen belirsizlik sebebiyle bir taraftan otoriteye de ihtiyaç duyuyorlar. Bu beklentiye ben empatik otorite diyorum.”

MediaCat Live’da üçüncü ve son oturum Yaratıcı Etki: Ekonomide ve Toplumda Kadın başlığıyla, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Gürgen’in moderatörlüğünde gerçekleşti. Oturumun ana gündem maddeleri arasında Türkiye’nin toplumsal cinsiyet eşitliği karnesi, ekonomide ve toplumda kadınları geri planda bırakan algıları değiştirme yolları, pandeminin kadınlar üzerindeki orantısız etkileri, kadınları güçlendirmeye yönelik destek programları, STEM’de kadın varlığını artırmaya yönelik çalışmalar ve kadın liderliği gibi konular vardı. Akbank İnsan ve Kültür Genel Müdür Yardımcısı Pınar Anapa ve Power of Happiness Platformu Kurucu Ortağı Tijen Mergen’in oturumun finalinde altını çizdiği en önemli konu ise kurumların ve markaların 8 Mart hasebiyle gerçekleştirdiği farkındalık ve güçlendirme çalışmalarının bir güne değil, yılın her gününe yayılması gerekliliği oldu.

Oturumda paylaşılan bazı veriler şöyleydi:

  • Dünya Ekonomik Forumu verilerine göre Türkiye, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamada 153 ülke arasında 130’uncu sırada yer alıyor.
  • Pew Research Center’ın gerçekleştirdiği 34 ülkeyi kapsayan global bir araştırma, “İstihdam olanakları sınırlı olduğunda erkeklerin istihdam hakkı öncelikli olmalıdır” sözüne katılanların oranının dünyada yüzde 44, Türkiye’de ise yüzde 70 olduğunu ortaya koyuyor.
  • Harvard Business Review’un yılmazlık, ilişki yönetimi, takım olabilme, inovasyon, çeviklik gibi 19 liderlik becerisini incelediği çalışma, bu becerilerin 17’sinde kadınların erkeklere üstün geldiğini işaret ediyor.
  • Dünya genelinde yapay zekâ alanında çalışan kadın oranı yüzde 26. Algoritmaların erkek zihniyetli olması cinsiyetler arasındaki uçurumu genişletme tehlikesi taşıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.