MediaCat

Bir dizi, bir yanlış anlaşılma, bir kriz

Seinfeld dizisinin yeniden yayınlanmasını isteyen bir hayran ile NBC Entertainment arasındaki “yanlış anlaşılma” bir sosyal medya krizine dönüştü.

Bir dizi, bir yanlış anlaşılma, bir kriz

Sosyal medyanın insanlara öğrettiği tek bir şey varsa, o da yeterince RT toplayarak pek çok dileğinizi gerçekleştirebileceğiniz. Tıpkı geçen yıl Carter Wilkerson adlı bir Twitter kullanıcısı ile Wendy’s arasında geçen diyalogla gerçek olan “bedava tavuk” hayali gibi.

Wilkerson Twitter’dan Wendy’s’e bir yıl boyunca bedava tavuk nugget yiyebilmek için kaç RT toplaması gerektiğini sormuş, markadan gelen 18 milyon cevabını alır almaz çalışmalara başlamıştı. 3,6 milyon RT’ye ulaşan hayranının çabasını gören Wendy’s, takdirini Wilkerson’a hak ettiği tavukları vererek göstermişti.

Şimdi zamanda biraz ilerleyip, 5 Temmuz 2018 tarihine gidelim. NBC’nin dokuz sezon süren klasikleşmiş dizisi Seinfeld‘in 29’uncu yılının kutlandığı bu günde, dizinin hayran hesaplarından @Seinfeld2000, NBC Entertainment’a Twitter’dan bir mesaj attı.

Markaya Seinfeld’in yeni bölümlerinin yayınlanması için kaç RT toplaması gerektiğini soran @Seinfeld2000, aldığı 10 bin cevabıyla çalışmalara başladı ve hayli düşük olan rakamı denkleştirdikten sonra hakkı olanı almak için markaya tekrar yazdı.

Ancak @Seinfeld2000 ile NBC Entertainment arasında işler, Carter Wilkerson ile Wendy’s arasında olduğu gibi gitmedi. Markanın Twitter hesabı tarafından azarlanan @Seinfeld2000, mesajlaşmayı takipçileriyle paylaştı. Attığı mesajlarda şöyle diyordu NBC Entertainment:

“Hımm… Selam. Pekâlâ şey, bu biraz garip bir durum… ŞAKA YAPIYORDUM. Ciddi olduğuma ve insanların seni RT’lediğine inanamıyorum.”

“Üzgünüm. Ben sadece sosyal medyadan sorumluyum. Network’ün program kararları üzerinde kesinlikle sıfır söz söyleme hakkım var. Ne olacağını sanmıştın ki, Jerry Seinfeld’i arayıp ‘Hey, alelade bir Seinfeld hayran hesabı 10 bin RT toplamış, Seinfeld’i geri getirme zamanı geldi’ diyeceğimi mi?”

“Hey, mesajlaşmalarımızın ekran görüntüsünün olduğu tweet’ini siler misin lütfen? Aksi halde bu iş bugün başımı çok ağrıtacak.”

İkilinin diyaloğu, Seinfeld hayran hesabının kanalın Twitter hesabı tarafından engellenmesiyle son buldu. Taraflara ulaşmaya çalışan Ad Age’in çabaları ise henüz sonuç verebilmiş değil.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.