MediaCat

Bill Gates ile tuvalet üzerine

Gates, dünyanın en yoksul bölgelerine tuvalet götürme peşinde.

Bill Gates ile tuvalet üzerine

“Zengin ülkelerde tuvaletleri cepte görüyoruz” diyen Microsoft’un kurucusu, dünyanın en yoksul 2,5 milyarlık kesiminin hâlâ sıhhi tesisat sistemine sahip olmadığının ve dolayısıyla da su tesisatının bulunmadığı tuvaletleri kullanmak durumunda kaldıklarının altını çiziyor. Su tesisatının olmadığı bölgelerde insanların atıklarının temizlenemediğini ve topluluğa geri döndüğünü anlatan Gates, insanların hastalanmalarının önüne geçebilmek için bu atığın temizlenmesi gerektiğini söylüyor.

Gates’in birlikte çalıştığı bilim insanlarına göre, atıkların yerel olarak temizlenmesi bu sorunu bir çözüme kavuşturabilir. Gates ve ekibi şu an Güney Afrika’nın Durban şehrinde “Tuvaletin Yeniden Keşfi” adını verdikleri bu yöntemi test ediyor. Normal koşullarda tuvaletlerdeki atıklar suyla arındırılırken, bu yöntemde suya ya da elektriğe ihtiyaç duyulmuyor; hatta atıkları patojenlerden güneş enerjisiyle bile ayırmak mümkün. Ayrıca bu yöntemle tuvaletlerin şehirlerin su tesisatıyla da bağlantılı olmasına gerek kalmıyor.

“Bir gün dünyadaki herkesin kullanabileceği bir sıhhi tesisat sistemi kuracağımız konusunda umutluyum” diyen Gates, günümüz gelişmiş sıhhi tesisat teknolojileri sayesinde benzer yöntemler kullanarak pazara ilk giriş yapan firmanın yıllık 6 milyar dolarlık bir gelir potansiyeli olduğunun ve en önemlisi milyarların yaşamını kurtarma şansı yakaladığının altını çizerek, şirketleri bu amaç uğruna adım atmaya davet ediyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.