Bill Cosby’nin sosyal medya ile sarsılan talihi

Komedyenin başına gelenler kötü sosyal medya stratejisinin nelere mal olabileceğinin iyi bir örneği.

20.11.2014 - 08:58 | Ali Kuru

Bill Cosby'nin sosyal medya ile sarsılan talihi

Hatırlarsınız, bu yılın başında Cosby Show’un 14 yıl aradan sonra ekranlara geri döneceğini duyurmuştuk. Ocak ayında yapılan açıklamada serinin, 1984′te yayın hayatına başladığı kanal NBC ile yeni bir anlaşma yaptığı belirtiliyordu. Huffington Post’ta dün yer verilen bir habere göre ise NBC hazırlık aşamasında olan şovun yapımını durduğunu açıkladı.

NBC’nin aldığı bu karar hiç kimseyi şaşırtmadı, zira ünlü komedyenin geride bırakmak istediği kötü ünü, geçtiğimiz günlerde sosyal medya ekibi tarafından yürütülen bir kampanya ile yeniden gündeme geldi.

Bill Cosby‘nin başı 1970’lerden beridir cinsel istismar ve tecavüz suçlamaları ile belada. Sydney Morning Herald’da yer verilen habere göre, sonuncusu 2004’te yapılan suçlamalarda toplamda 13 kadın bugüne kadar Cosby’den şikâyetçi oldu. Bu davaların çoğundan beraat eden Cosby, bazı iddia sahipleri ile de mahkeme dışında anlaşma yoluna giderek ceza almaktan kurtuldu. Ünlü komedyenin sosyal medya ekibi tarafından onu yeni nesille tanıştırmak, eski sevenlerine ise hatırlatmak için yürüttüğü kampanya ise sadece şovun en neşeli anlarını değil, bu kötü anıları da hafızalarda canlandırmayı başararak tam anlamıyla kaş yaparken göz çıkardı.

Ekip, bir mim üreticisi yaratarak yayına aldı. Amaç, kullanıcıları bu mikrosite üzerinden oluşturdukları caps‘leri sosyal medyada #CosbyMeme etiketi ile paylaşmaya teşvik etmekti. Sitede şu örneklere yer veriliyordu:

Mikrosite üzerinde oluşturulan caps’leri denetimden geçiren bir mekanizma düşünülmüş olsa da, asıl unutulan site dışında kullanıcıların kendilerinin oluşturduğu caps’leri denetlemenin imkânsız olduğuydu. Bu hatanın sonucu, kullanılan etiketin aşağıdaki örneklerle dolup taşması oldu:

Cosby’nin kötü giden kampanya sonucunda oluşan baskıya sadece avukatı aracılığı ile yanıt oluşturması, hatayı derinleştiren bir başka strateji olarak dikkat çekti. Ulusal ana akım medyanın da ilgisini çeken olay, Cosby hakkında şikâyetçi olan kadınların da tekrar hatırlanmasını sağladı. Washington Post’un şikâyetçilerden birisi olan Barbara Bowman‘ın hikâyesini kendi ağzından “Bill Cosby bana tecavüz etti. İnsanların hikâyemin gerçekliğine inanması neden 30 yıl sürdü?” başlığı ile vermesi, Cosby’nin geçmişini ülkenin temel gündem maddelerinden birisi haline getirdi.

Gelişmelerin ardından ülkenin en büyük radyo istasyonlarından NPR‘da Scott Simon‘ın programına konuk olan Cosby, bu şansı da iyi değerlendiremedi ve Simon’ın ısrarına rağmen programda iddialara ilişkin soruları yanıtlamayı reddetti. Bu durumun ardından komedyenin halkla ilişkiler uzmanı The Late Show With David Letterman ile daha önceden planlanan randevunun da iptal edildiğini duyurdu.

Tüm sürecin sonunda Cosby sadece NBC ile anlaşmasını kaybetmekle kalmadı, Netflix‘le planladığı stand-up gösterisi de rafa kaldırıldı. Bunların ötesinde, iletişim yönetimindeki beceriksizliğin 77 yaşındaki komedyenin kariyerini sonlandırdığını söylemek de yanlış olmaz.

Kim bilir, belki doğrusu da buydu?

Kaynak: Huffington Post, Sydney Morning Herald, Washington Post ve BBC

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.