Bilgi Genç Sosyal Girişimci Ödülleri için başvurular devam ediyor

İçinde bulundukları toplum için pozitif değişimin liderliğini üstlenen gençleri güçlendirmek ve desteklemek için bu yıl ikincisi düzenlenen Bilgi Genç Sosyal Girişimci Ödülleri için başvurular sürüyor.

26.09.2011 - 00:00 | MediaCat

İçinde bulundukları toplum için pozitif değişimin liderliğini üstlenen gençleri güçlendirmek ve desteklemek için bu yıl ikincisi düzenlenen Bilgi Genç Sosyal Girişimci Ödülleri için başvurular sürüyor. 18-29 yaş arasında olan ve Türkiye’de yaşayan tüm gençlere açık olan yarışmanın son başvuru tarihi ise 8 Kasım 2011.

İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından yürütülen ve International Youth Foundation (Uluslararası Gençlik Vakfı), Sylvan/Laureate Foundation (Sylvan/Laureate Vakfı) ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) işbirliği ile hayata geçirilen Bilgi Genç Sosyal Girişimci Ödülleri’ne başvurular devam ediyor.

Başvuruların www.bilgiggo.org adresinden yapıldığı yarışmada finale kalan 10 adaya 3.500 Amerikan Doları maddi/nakdi destek verilecek ve bu adaylar Youthactionnet®, tarafından yapılan "Küresel Genç Sosyal Girişimciler" programına katılma hakkı kazanacak.

Genç projeler yarışıyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından 2010 yılında başlatılan program, içinde bulundukları toplum için pozitif değişimin liderliğini üstlenen gençleri güçlendirmek ve desteklemek için oluşturulmuş bulunuyor. Her yıl, 10 istisnai genç sosyal girişimci, rekabetçi bir başvuru sürecini takiben İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından seçiliyor. Türkiye’nin genç kahramanları bu sayede kişisel, vizyonel, politik, işbirliğine yönelik, organizasyonel ve sosyal alanlarda liderlik becerilerini geliştirebilme fırsatına kavuşuyor.

Adayların bu yılki yarışmaya başvuru yapabilmek için mevcut bir projenin/organizasyonun kurucusu/kurucu ortağı ya da bir organizasyon adına proje lideri olması gerekiyor. Ayrıca 2011 yılı aralık ayından sonra İstanbul’da gerçekleşecek olan İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından organize edilen ve katılımı mecburi olan eğitim kampına katılabilecek durumda olmaları da şart koşuluyor.

Geçen yıl neler oldu?

Yenilikçi fikri Zaman Bankası ile geçen seneki finalistlerden olan Ayşegül Güzel ABD’deki Global Fellows yarışmasını kazanan 20 finalist içinde de yer aldı ve bu yıl Meksika’da düzenlenen eğitime katılacak. Güzel’in yenilikçi fikri, birine bir saatlik yardım ederek karşılığında bir saat kazanıp kumbaraya atma ve bu bir saat ile toplulukta dilediğin kişiden istediğin bir saatlik servisi alma temeline dayanıyordu. Zamana ve kendine değer katmayı hedefleyen fikir, hayatta paradan daha önemli şeyler olduğunu ve tek sahip olduğumuz şeyin zamanımız olduğunu hatırlatıyor, birbirimize ihtiyacımız olduğunu tecrübe ettirmesiyle öne çıkıyordu. Böylece alternatif ekonomi farkındalığını artırıyor, yeni arkadaşlıklar ve ilişkiler geliştiriyor, zaman, para ve değer kavramlarını sorguluyordu.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası Tanıtım Koordinatörü Serdar Apaydın, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Genç Sosyal Girişimci Ödülleri vasıtasıyla Türkiye’de ‘Sosyal Girişimcilik’ kavramının bilinirliğini artırmayı hedefliyoruz. Çevrelerinde fark yaratmış, pozitif değişikliğe ön ayak olmuş gençleri onurlandırmak ve yenilikçi fikirleri teşvik etmek de amaçlarımız arasında yer alıyor. Bu gibi fikirler böyle yarışmalar yoluyla toplumda tanınacak ve daha fazla yer bulacak. Yıllar sonra geriye baktığımızda gerek ulusal gerekse uluslararası alanda birbirleri ile iletişimde olan bir ‘Sosyal Girişimciler Ağı’ oluşturmayı hedefliyoruz.”

Başvuru süreci

Yarışmaya katılmak isteyenler, başvurularını internet üzerinden yapabiliyor. www.bilgiggo.org adresinden ulaşılabilen online başvuru formunda talep edilen kişisel bilgiler ve proje ile ilgili detaylar Bilgi Genç Sosyal Girişimci Ödülleri Değerlendirme Komitelerinin dikkatine sunulacak ve adaylar mülakattan geçirilecek. Aralık ayının ilk haftasında seçilecek 20 yarı finalist için İstanbul’da 2-3 günlük liderlik eğitimi, dinamik birebir öğrenme, işbirliği ve gençler arasında vizyon paylaşımı organize edilmesi planlanıyor. Yılbaşından sonra ise finale kalan 10 adaya 3.500 Amerikan Doları maddi/nakdi destek verilecek. Bu adaylar, aynı zamanda Youthactionnet® tarafından yapılan "Küresel Genç Sosyal Girişimciler" programına da katılma hakkı kazanacak.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.