Barbie’den kız çocuklarına kodlama dersleri

Mattel, Barbie markasıyla kız çocuklarına erken yaşta kodlama öğretmeyi amaçlıyor.

23.02.2018 - 15:58 | Sultan Öncü Arslanoğlu

Barbie'den kız çocuklarına kodlama dersleri

Aeorobik hocası, pilot, astronot, dalgıç, paleontolog gibi türlü türlü mesleklerle karşımıza çıkan Barbie, şimdi de kız çocuklarına kodlama öğretmek için başka bir rol üstleniyor. Marka 2020’ye kadar 10 milyon kız çocuğuna kodlama öğretmek için kolları sıvadı. Marka, katıldığı Uluslararası Oyuncak Fuarı’nda yedi adet Barbie temalı -temel programlama kavramlarının anlatılacağı- kodlama dersi hazırlamak için kodlama eğitimleri üzerine araçlar üreten Kaliforniya merkezli Tynker ve Mountain View ile çalıştığını duyurdu.

Mattel’in Tynker ile olan ortaklığı üç yıl önce başladı ancak bu birliktelikten üretilen markalar yalnızca oyuncak arabalar geliştiren Hot Wheels ile Barbie’nin şöhretine bir türlü ulaşamayan Monster High oldu. Şimdiyse Tynker, ikonik oyuncak bebek Barbie’yi çocuklara yazılım öğretmek amacıyla eğitim-öğretim müfredatına dahil etmeye hazırlanıyor. Bu yaz lanse edilecek serinin temel bir versiyonu da ebeveynler ve öğretmenlere ücretsiz olarak sunulacak.

Geçen yıl Mattel‘in CEO’luğunu devralan Margo Georgiadis’in şirketin ürün serisini “teknikleştirmek” yolunda üstlendiği misyonu doğrultusunda küçük çocuklar için kodlama öğreten oyuncaklar üretmekten doğal dil işleme yeteneklerini geliştirmeye kadar pek çok girişimde bulunduğunun bilgisini de verelim.

Kaynak: Fortune

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.