Efe Rakı’ya ceza yağdı

Reklam Kurulu, "www.eferaki.com" adresli internet sitesinde rakı kullanımının "erkek olmanın şartı"...

29.07.2008 - 15:13 | MediaCat

Reklam Kurulu, “www.eferaki.com” adresli internet sitesinde rakı kullanımının “erkek olmanın şartı” şeklinde sunulmasını, yanıltıcı ve abartılı reklam olduğuna hükmederek, sitenin sahibi Elda İçecek ve Enerji Hizmetleri A.Ş’ye 60 bin YTL para ve reklamı durdurma cezası verdi.

Reklam Kurulu, 15 Temmuz’da yaptığı toplantıda alınan kararları açıkladı. Kurul, Elda İçecek ve Enerji Hizmetleri A.Ş’ye ait “www.eferaki.com” adresli internet sitesinde yayınlanan tanıtımlarda yer alan, “Ehl-i keyifle içilen rakıyla birlikte söylenen şarkılarla kimi zaman acıyı, kimi zaman mutluluğu anlatır. Kimi zamansa, amaç sadece rakı içmek ve muhabbet etmektir. Rakı içmek, önceleri erkek olmanın bir adımı olarak görülür. Bir babanın gurur kaynağıdır oğlunun rakı içebilmesi, ne de olsa erkek oldu demektir” şeklindeki ifadeler ile alkollü içki tüketiminin teşvik edildiğine ve “rakı” kullanımının “Erkek olmanın şartı” şeklinde yanıltıcı ve abartılı bir şekilde nitelendirildiğine hükmetti.

Kurul, bu nedenle söz konusu tanıtımların Alkol ve Alkollü İçkilerin İç ve Dış Ticaretine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’e uygun olmadığına ve bu durumun Tüketici Kanununa aykırı olduğuna dikkat çekerek reklam veren Elda İçecek ve Enerji Hizmetleri A.Ş. hakkında ulusal düzeyde 60 bin YTL idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verilmesini kararlaştırdı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.