Babalar Günü’nde en çok neyi tercih ettik?

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından yapılan açıklamaya göre; Babalar Günü’nü kapsayan 18–21 Haziran hafta sonu tarihlerinde...

24.06.2009 - 12:31 | MediaCat

Bu yıl Babalar Günü’nün en çok tercih edilen hediyesi, cep telefonu oldu. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, Babalar Günü alışverişi dönemini kapsayan 18–21 Haziran tarihlerinde, ağırlıklı olarak cep telefonu satışlarını kapsayan telekomünikasyon sektöründe, 115 milyon TL’lik harcama yapıldı.

Bir önceki haftanın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında da, ciddi bir artış oranının gözlemlendiği telekomünikasyon sektörünü, 105 milyon TL tutarındaki harcaması ile giyim ve aksesuar sektörü izledi.

Yaz mevsimi ve tatil döneminin başlaması itibariyle, olağan olarak yükselen giyim sektörü harcamalarını ayrı tuttuğumuzda, cep telefonu satışlarındaki patlama, Babalar Günü’nün en popüler hediyesinin cep telefonu olduğunu, ortaya koyuyor.

Harcamaların bölgesel dağılımı bakıldığında, cep telefonunun, Marmara Bölgesi’nden Doğu Anadolu Bölgesi’ne kadar tüm Türkiye genelinde öncelikle tercih edilen hediye olduğu gözlemleniyor.

Babalar için en çok İstanbullular harcadı.
Gaziantep ilk kez İzmir’i geçip, ilk üçe yerleşti…

Babalar Günü telekomünikasyon harcamasının iller bazında dağılımına bakıldığında, İstanbul her zaman olduğu gibi en çok harcamanın yapıldığı il oldu. İstanbul’u sırasıyla Ankara, Gaziantep, Adana, Hatay, İçel, Antalya, İzmir, Diyarbakır, Konya izledi.

Gaziantep, özel günlerde yapılan harcamalarda ilk kez İzmir’i geçip ilk üçe girdi.

Bu yıl Adana da İzmir ve Antalya gibi şehirleri geride bırakarak, Babalar Günü için en çok harcama yapılan dördüncü kent oldu.

Ne anneler, ne de babalar
Sevgililer Günü’nü yakalayamıyor…

Sevgililer, anneler ve babalar günü arasındaki harcama oranlarına bakıldığında, bu yıl Babalar Günü, küçük bir farkla da olsa, Anneler Günü’nü geçse bile, Sevgililer Günü harcamasına yine ulaşamadı.

Anneler Günü’nde ağırlıklı olarak erkeklerin, Babalar Günü’nde ağırlıklı olarak kadınların, Sevgililer Günü’nde ise, hem kadınların, hem erkeklerin alışveriş yaptığı düşünülürse, özel günler içinde Sevgililer Günü, perakende sektörünün en karlı dönemi olma özelliğini koruyor. 2009 yılı içinde, sevgililer için 642 milyon TL, babalar için 596 milyon TL, anneler için 590 milyon TL harcadık.

Özel günler kendi sektörlerini belirledi

Özel günlerdeki harcama oranlarına bakıldığında, farklı sektörlerin ön plana çıktığı gözlemleniyor. Anneler Günü’nde yılın rekor satış oranını yakalayan kuyumcular, sevgililer gününde yerini giyim ve aksesuar sektörüne bırakıyor. Babalar Günü’nün yıllardır değişmeyen en gözde sektörü ise, ağırlıklı olarak cep telefonu ve aksesuarlarını kapsayan telekomünikasyon sektörü.

Perakende sektörünün pazarlama, reklam ve halkla ilişkiler faaliyetleri için, önemli bir parametre oluşturan bu veriler, sektörler arasındaki çapraz satışlar ve ortak kampanyalar için de yol gösteriyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.