Ayşegül Molu: Dublör olmayın

Reklamcılar Derneği ve Reklamcılık Vakfı Genel Müdürü Ayşegül Molu, Anadolu'daki Avrupa Toplantıları'nın 21'ncisinde katılımcılara marka hakkında...

23.11.2007 - 08:09 | MediaCat

Reklamcılar Derneği ve Reklamcılık Vakfı Genel Müdürü Ayşegül Molu, Anadolu’daki Avrupa Toplantıları’nın 21’ncisinde katılımcılara marka hakkında önemli bilgiler verdi…

Doğan Yayın Holding’in (DYH) ‘Marka Güçtür’ teması ile düzenlediği “Anadolu’daki Avrupa Toplantıları’nın 21’ncisi Ordu’da yapıldı. Toplantıya Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Enerji Bakanı Hilmi Güler, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan da katıldı.


Molu: Dublör olmayın

Reklamcılar Derneği ve Reklamcılık Vakfı Genel Müdürü Ayşegül Molu, katılımcılara marka hakkında önemli bilgiler verdi. Molu şöyle dedi:
“Markası olmayan bir şeyden nasıl sonuç alınacağı bilinemez. Tüketici için güven, üretici için kârlılıktır. Marka bir paketleme. Sizler için büyük önemi var. Sizlere çağrım başkalarının hikâyelerinde dublörlük yapmayın, kendi hikâyenizin kahramanı olun. Büyük düşünmek zorunda değiliz ama farklı olmak zorundayız. Her marka bir farklılıktır.”

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TSO) ev sahipliğindeki toplantıda konuşan Bakan Günay ise, “DYH çok önemli bir projeye imza atıyor. Değerli temsilcilerine, başta sayın ve sevgili Aydın Doğan olmak üzere hepsine teşekkür ediyorum” dedi.


Tersine akan dereye baraj

Günay, konuşmasına şöyle devam etti:”Rekabet çağındayız. Kalkınma yarışında her birey kendi imkânlarını kullanıyor. Ordu’nun neyi var, dünyaya neyi sunabilir? Ulaşım imkânları kısıtlı. İlçeleri henüz birbirini yeni tanıyabildi. Ulaşım sorunu yarışta bizi geride tuttu. Bunu çözmemiz gerek.

Aydın Doğan’la aynı araçla geldik. Deniz tarafı güzel, ama kara tarafında çirkin yapılaşmaya gözlerimizi kapattık. Çarpık yapılaşma sürerse ‘Oksijen diyarı Ordu’ söylemde kalır. Ordu’nun gelişmesi bakımından turizmi önemli. Dünyada 1 milyar insan gezmeye başladı. 15 milyar doların üzerine gelir elde ediyoruz. Karadeniz’e ve Ordu’ya bir şey düşmüyor. Bunun için oksijeni bir kavram olmaktan çıkarmalıyız.

Yayla potansiyelimiz var. İnanıyorum ki çirkin yapılaşma olmasa Ordu bugün Safranbolu ile kıyaslanamazdı bile. Ama zararın neresinden dönülürse kardır. Ordu ile ilgili tek marka hatırlıyorum. Ordu’nun Dereleri Türküsü. Aslında çok güzel. Sevdiğine, dünya ayağa kalksa sahip çıkmayı anlatıyor… Bunu anlatmak bile marka yaratmaktır.”

Enerji Bakanı Hilmi Güler de 45 yıldır Ordu’yu nasıl kalkındırabileceklerini düşündüğünü söyledi. TÜBİTAK’ta çalıştığı dönemlerde arkadaşlarıyla birlikte projeler geliştirdiklerini belirten Güler, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu yörenin insanı fındığı geri kalmışlığın sebebi olarak görür. Çorum’da sıcak leblebi alır, yarım saatte bitirirdik. Leblebi yenir de fındık neden yenmez diye düşünürdük. Leblebinin o sıcak kokusu insanı tahrik eder. Bunu fındığa uyguladık. Sıcak fındığı yedirmek 15 senemizi aldı. Ordu bir markadır. Ordu’nun tersine akan derelerinde santral yapacağız. Bunu yapmak için 64 proje yaptık. Yakında bunlardan da elektrik elde edeceğiz.”

Ordu TSO Başkanı Ömer Aydın da “Ordu’da markalaşmaya çalışıyoruz. Fındıkta marka olmaya çalışıyoruz. Fındık konusunda henüz markalaşamadık. Ancak ulusal sınırları da zorlayacak markaları da yaratmaya çalışıyoruz. Fındığımızı uluslararası düzeyde işleyerek pazarlayan Sagra’mız, ulusal markalarımızdan birisidir. Bu anlamda yeniden yapılanma sürecini tamamladıktan sonra ilimizin markalaşmasında önemli görevler üstleneceğine inanıyorum. Turizmde de markalaşmayı hedefliyoruz” dedi.


Yoğun katılım oldu

Toplantıya Hürriyet Başyazarı Oktay Ekşi, Doğan Burda İcra Kurulu Başkanı Mehmet Y. Yılmaz, CNN Türk İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Taha Akyol, Radikal Gazetesi Ankara Temsilcisi Murat Yetkin, Milliyet Gazetesi yazarı Güngör Uras ile DYH’nin üst düzey yöneticileri, Belediye Başkanı Seyit Torun’un yanı sıra çok sayıda Ordulu sanayici ve işadamı da katıldı.


‘Bütün mesele, ‘Türk fındığı’ dedirtmekte’

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, toplantıda yaptığı konuşmada şöyle dedi:
“Dün akşam Türkiye’ye Brezilyalı birisi geldi. Perakende üzerinde bir toplantıya katıldı. Pele’ydi bu. O artık top oynamıyor ama onu bu toplantıya davet ettiren nedir diye düşünmeliyiz. Şöhretlerini iyi yönetemedikleri için unutulup giden insanlar çöplüğü tarih. Ama Pele niye davet ediliyor. Çünkü adını marka yapmış. Ayakları topa vurmadığı halde işini devam ettiriyor.

Ordu’dan bir insan çıkıp küresel bir marka yaratabilir. Fındık genel bir kelime. Ama bunu Türk fındığı haline getirdiğiniz zaman bu marka haline geliyor. Türkiye fırsatlar ülkesidir. Burada bakanlar var, Aydın Doğan var. Bu insanların hiçbiri Vehbi Koç’un çocuğu olarak dünyaya gelmedi. Kelkit’te doğdu, orada kalsaydı belki çok zengin olmazdı. Oradan büyük fikirlerle çıktı geldi.”

Konuşmasına “Oksijen diyarı markalar kenti butik il Ordu’ya hoş geldiniz” diyerek başlayan Ordu Valisi Said Vakkas Gözlügöl, şehri dünyanın marka kentlerinden birine dönüştürmeyi amaçladıklarını, bu nedenle de Türkiye’nin en önde gelen reklam ajansıyla birlikte yola çıktıklarını söyledi. Gözlügöl, “Ordu Şehri Markalaşma Projesi geleceğimizin şekillenmesinde stratejik rol oynayacaktır” dedi.

Kaynak: Milliyet

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.