Ayrıcalıklı internete tepki

Google ofisi önünde toplanan protestocular, firmanın Verizon'la üzerinde anlaştığı "daha hızlı, öncelikli...

16.08.2010 - 00:00 | MediaCat

Google ofisi önünde toplanan protestocular, firmanın Verizon’la üzerinde anlaştığı "daha hızlı, öncelikli ve pahalı’ yeni servis erişim şebekesi kurma planını protesto etti.

Google ve Verizon’un ‘parayı verene’ ayrıcalıklı ve öncelikli internet erişim servisi sunma planları protestolara yol açıyor. Google’ın California’daki ofisinin önünde biriken kalabalık topluluk, internetteki tüm veri alışverişine eşit muamele edilmesini öngören ‘net neutrality’ ilkesine sahip çıkılmasını talep etti. Protesto eylemine katılanlar ‘iki sınıflı internet’ yaratacağını savundukları planın açık ve özgür internete darbe vuracağını söyledi.

Google ve Verizon’un geçen hafta üzerinde anlaştıkları plan, daha yüksek hızlı, kaliteli ve pahalı yeni bir servis sağlayıcı programı kurulmasını öngörüyor. Bu da servis sağlayıcılara daha fazla ücret ödeyen büyük müşterilerin kendi içeriklerini diğer içeriklere kıyasla daha kolay ve hızlı iletebilecekleri anlamına geliyor. Ancak bu firmalar, zaten kısıtlı olan erişim kaynaklarını daha fazla para verene ayıracağı için, standart içeriğe erişimi yavaşlatma yoluna gidebilecekler.
Sivil toplum kuruluşları, Google’ın internetteki özgürlük ve açıklıktan yararlanarak bu kadar büyük bir firma haline geldiğini, yeni projeninse firmanın kuruluş ilkelerine aykırı olduğunu söylüyor. Firmayı internetin geleceğini sabote etmekle suçlayan protestocular, ‘net neutrality’ denilen, nette her türlü veri transferine eşit muameleyi öngören ilkenin ihlal edileceğini savunuyor.

Nette eşitlik ilkesinin nereye kadar esnetilebileceği konusu ABD hükümetinin de gündeminde. 2020 yılına kadar tüm ABD vatandaşlarına internet erişimi sağlama hedefindeki Washington, bir yandan da daha fazla içerik üretip bunu kaldırabilecek ‘hızlı ve kesintisiz’ servis talep eden büyük firmaların, örneğin alışveriş, oyun, medya, çevrimiçi yayın sitelerinin ‘kesintisiz ve ayrıcalıklı servis’ taleplerini tartışıyor.

Daha fazla para ödemek istemeyen internet kullanıcılarının erişim hızlarını büyük servis sağlayıcıların insafına bırakacak sistem konusunda sivil toplum kuruluşları seslerini daha yükseltecek. Google ofisi önünde eylem yapan grup, Google yönetimine internette topladıkları 300 bin imzalı mektıbı iletti. The New York Times ve BBC’nin aktardığı bilgiye göre yeni protesto eylemleri de kapıda.

ntvmsnbc.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.