Avea’nın abone sayısı 10 milyonu aştı

Cep telefonu operatörleri arasında yaşanan 'En ucuz biziz' tartışmasına

30.01.2008 - 09:32 | MediaCat

Cep telefonu operatörleri arasında yaşanan ‘En ucuz biziz’ tartışmasına Avea da katıldı. Şirket, kendi tarifelerinin rakiplerine göre yüzde 40 daha ucuza görüşme imkanı sağladığını iddia ediyor.

Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan, bu sayede kıyasıya rekabet yaşanan pazarda abone sayısını 10 milyona çıkardıklarını söyledi. Şirketin 2008 abone hedefi ise 13 milyona ulaşmak. Avea, cirosunu da bir önceki yıla göre yüzde 18 artırarak 1,7 milyar yeni liraya çıkardı.

Genel Müdür Cüneyt Türktan, telekomünikasyon sektörünün ve yönettiği şirketin 2007 performansını ve 2008 hedeflerini değerlendirdi. Geçen yıl 302 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını belirten Türktan, bu sayede altyapılarını güçlendirdiklerini aktardı. Bu sayede 3 bin ve üstü nüfuslu yerleşim birimlerinin yüzde 99,5’ini kapsar hale geldiklerini açıklayan genel müdür, Diyarbakır’da açılan santral ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi şebekesini daha verimli ve kaliteli hale getireceklerini ifade etti.

Halen Türkiye’de cep telefonu abonesi sayısı 61 milyon civarında. Sektörde abone başına düşen gelir 17 YTL. Avea’nın abone başı geliri ise 15,8 yeni lira ile ortalamanın biraz altında. Genel Müdür Türktan, daha az gelire rağmen abonelerini 2007’de ortalama 182 dakika konuşturduklarını dile getirdi. Şirket, yüzde 30 büyüyerek iki yıl içinde pazarın yüzde 25’ine hâkim olmayı amaçlıyor. Avea, büyüme hedefi doğrultusunda iki yıl içinde 450 kişiyi işe alacak.

Cep telefonlarında 3. Nesil (3N) teknolojisi ihalesinde gelinen noktaya da değinen Cüneyt Türktan, uygulamaların 2009’a sarkabileceğini belirtti. Halen 3 operatörün bulunduğu GSM pazarında yeni bir operatöre daha ihtiyaç duyulmadığını düşünen Türktan, “Pazarda zaten yeterli bir rekabet var. Eğer ihale sonucunda yüksek bedelle dördüncü, yeni bir operatör daha devreye girerse zorlanabilir.” dedi. Bu yıl numara taşınabilirliğinin sağlanması için çalışacaklarını açıklayan Türktan, yatırım planlarını şöyle sıraladı: “Tesis paylaşımı, şebeke içi ve dışı fiyat ayarlamalarının yapılması, Türkçe karakterli SMS uygulamasına geçilmesi ve ara bağlantı ücretlerinin sıfırlanması.”


‘Numara taşıma, ucuzluk sağlar’

Numara taşınabilirliği ve ara bağlantı ücretlerinin sıfırlanması halinde abonelerin şebeke içi hapis hayatından kurtulacağını söyleyen genel müdür, faturalarda da yüzde 30’a varan ucuzlamalar olacağını ifade etti. Bu amaçla Vodafone ile bir anlaşma yaptıklarını hatırlatan Türktan, her iki şirketin Haziran 2008’de ortak yatırımı tamamlayıp ekim ayında numara taşınabilirliğini başlatmayı planladığını kaydetti. Halen şebekeler arasında bağlantı ücretleri 16 kuruş. Şebekeden şebekeye yapılan aramalarda uygulanan ücretinin sıfırlanması ve böylece abonelere faturaların düşürülmesi hedefleniyor. Numara taşınabilirliği ile pazarda en az yüzde 15’e varan bir hareketlilik bekleniyor. Türkiye’de mobil iletişim pazarının büyüme potansiyelinin hâlâ çok yüksek olduğunu hatırlatan Cüneyt Türktan, son nüfus sayımı verilerine göre 14 yaş altı nüfusun toplam nüfus içinde yüzde 26 payı olduğunu ve bu kitlenin cep telefonu pazarı için büyük bir potansiyel oluşturduğunu belirtti. Türktan ayrıca, abonelerin artık birden fazla cep telefonu numarası kullanmaya başladığını vurgulayarak, yakın bir zamanda toplam abone sayısının 100 milyonu geçebileceğini sözlerine ekledi.

RAKAMLARLA AVEA

Ciro: 1,7 milyar YTL

Abone: 10 milyon

Yeni yatırım: 302 milyon dolar

Büyüme hızı: Yüzde 33

Kapsama oranı: Yüzde 95,5

Satış noktası: 1154

Not: Aralık 2007 itibariyle

Kaynak: Zaman