‘Jean fikirler’ kampanyası satışlarını yüzde 30 artırdı

'Jean Fikirler' isimli ilginç satış kampanyasıyla da satışlarını artırmayı başaran

30.01.2008 - 09:35 | MediaCat

Rusya’nın en bilinen jean markası ve yüzde 30’luk pazar payına sahip Colin’s, bu ülkedeki başarısını Uzakdoğu’ya taşımaya hazırlanıyor. Colin’s ‘Jean Fikirler’ isimli ilginç satış kampanyasıyla da satışlarını artırmayı başardı. Şahin Eroğlu, ‘2008’de de benzer kampanyalarımız devam edecek’ dedi. Uzakdoğu atağına kalkan Eroğlu Grubu’nun güçlü markası Colin’s ilk mağazasını Malezya’da açtı.

Colin’s 20 Eylül-31 Ekim arasında, bayram öncesi satışlarını artırmak amacıyla yaptığı ‘jean fikirler’ kampanyasıyla cirosunu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artırdı. Colin’s’in sahibi Eroğlu Grup’un Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şahin Eroğlu, “Tüketici odaklı bir piyasada tüketiciye yakın olmak her zaman kazandırır, bu kampanyamızla bunu bir kez daha anlamış olduk” dedi.

2008’de Uzakdoğu pazarlarına yöneleceklerini belirten Eroğlu, “2007’de Avrupa pazarları geriledi. Asya’nın gelişmekte olan pazarları ise gelecek vaat ediyor. Hedefimiz, Uzakdoğu. Hindistan ve Çin’de çalışmalarımız olacak. Artık dünyanın gözü geleceğin pazarı Uzakdoğu’da. Biz de bu konudaki ilk girişimimizi aralık ayında Malezya’da açtığımız mağaza ile başlattık” diye konuştu.


40 ülkede 3 bin noktada

Colin’s’in ürünleri 40 ülkede 3 bin noktada satılıyor. 20 yıllık hedeflerini gerçekleştirdiklerini belirten Eroğlu şöyle devam etti: “Önümüzdeki 20 yıl hedeflerini de koyduk. Dünyada 20 ülkede tedarik zincirimiz var. 40 ülkeye satış yapıyoruz. Colin’s gelecekte dünyanın en önemli markalarından biri olacak. Bir ülke markalarıyla güçlüdür. Marka da dünya çapında olabilmek için hep daha büyük hedefler koymalıdır. Dünyada rekabet çok arttı. Perakendeciliğin şartları çok ağırlaştı. Bu nedenle yerel markaların rekabet şansı yok. Ayakta durmak için büyümek şart.”


Hedef 650 milyon dolar

2007 yılı cirolarının 450 milyon dolar olduğunu ve 20 milyon adet üretim yapıldığını ifade eden Eroğlu, 2008 için 650 milyon dolarlık ciro hedeflediklerini ve 50 milyon adet üretim hedefi koyduklarını vurguladı. Avrupa’da Türk markaların talep olduğunu belirten Şahin Eroğlu, “Avrupa’nın
zincir perakendecilerinden distribütörlük teklifleri geliyor, önümüzdeki dönemde değerlendirmeyi düşünüyoruz. Avrupa’nın büyük perakendecileri bile artık yatırımlarını Avrupa dışında yapmaya başladı. Çünkü Avrupa’da daralma, Uzakdoğu’da ise sürekli gelişen bir pazar var” diye konuştu.


‘Rusya’da güçlüyüz’

Her yıl yüzde 30 büyüyen Colin’s markasının en çok İngiltere’ye satış yaptığını ifade eden Eroğlu, fason üretimlerle ilgili bir soru üzerine şöyle konuştu: “Üretimimizin yüzde 40’ını yurtdışında yaptırıyoruz. Özellikle Çin ve Tunus’ta. Ama büyük markaların hepsi bunu yapıyor. Tekstil sektöründe tedarik zincirinizi uluslararası hale getirmezseniz rekabet şansınız olmaz. Denim ve örmeleri Türkiye’de üretiyoruz, polyesterli ürünleri yurtdışından alıyoruz” dedi.
1993’de girdikleri Rusya pazarının Colin’s için lokomotif bir pazar oluğunu belirten Eroğlu sözlerine şöyle dedi: “Rusya tüketimin en yüksek olduğu ülke. Bunun yanında zor da bir pazar. Ama biz bir Türk firması olarak yıllar önce bu pazara girmeyi başardık. Rusya’da yüzde 30’luk bir pazar payımız var. Tekstil dışında, Rusya’da Eroğlu Grup’un inşaat bölümüyle de yatırımlar yapıyoruz. Şu anda yapımı devam eden bir alışveriş merkezi projemiz var. 2008 için her ne kadar Uzakdoğu’daki çalışmalara ağırlık vereceğiz desek de Rusya bizim için en önemli pazar. Rusya’daki çalışmalarımızı yavaşlatmak söz konusu bile olamaz.”

Kaynak: Radikal

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.