Aşkın tadı nasıldır?

Yunan çikolata markasından etkili bir kampanya.

13.04.2018 - 12:25 | Sencer Uçar

Aşkın tadı nasıldır?

Aris, insanlardan uzak bir yaşamı tercih etmiş, 48 yaşında bir işadamıdır. Güzeller güzeli ELLi ise Aris’nin bir dediğini iki etmemeye çalışan, en ileri yapay zekâ teknolojisiyle donatılmış bir andoriddir. Günün birinde kazara gelen güncelleme, ELLi’ye yapay duygular kazandırır ve o güne kadar Aris’nin kaba davranışlarını önemsemesi mümkün olmayan ELLi, aşkın manasının peşine düşer.

Yunanistan menşeli çikolata markası Lacta’nın bu yıl Sevgililer Günü’ne özel hazırladığı 73 dakikalık The Taste of Love (Aşkın Tadı) adlı filmin konusu böyle. Marka, aşksız hayatın tadının olmayacağını göstermek adına yayınlamıştı filmi ama kampanya bundan ibaret değildi.

Filmin yayınlanmasından önce, insanların ilgisini çekmek adına YouTube’a bir dizi reklam verildi ve bu reklamlar aracılığıyla ELLi’nin yapay zekânın geldiği son nokta olduğu anlatıldı. Reklamlara bakıldığında bir sorun olduğu göze çarpıyordu: ELLi, her şeyi bilmesine rağmen aşkın manasını kavrayamıyordu.

Marka, söz konusu reklamlar aracılığıyla insanları thetasteoflove.gr adresine yönlendirdi ve ELLi’ye aşkı öğretmeye davet etti. İnternet sitesini ziyaret eden insanlar, aşklarını anlatan fotoğraflarını yüklediler. Bu fotoğraflar ise Google tarafından sağlanan yapay zekâ aracılığıyla analiz edildi. Elde edilen veriler, makine öğrenimi aracılığı ile toparlandı ve insanların ELLi’nin zihnine girmeleri mümkün kılındı. ELLi’nin öğrendiklerini eşzamanlı olarak gözlemleme fırsatı bulan insanlar ise aşkın herkes için ne anlama geldiğini keşfe çıktılar.

10 bin kişinin internet sitesine veri yüklediği kampanyanın vaka videosu, elde edilen başarıları da gözler önüne seriyor. Televizyonlarda haberlere konu olan kampanya, Google’da en çok arananlar arasında yerini aldığı gibi, filmin yayınlanması ile birlikte Lacta’nın YouTube kanalı da Yunanistan’da platformun en popüler kanalı oldu.

KÜNYE

  • Reklamveren: Mondelēz International / Lacta
  • Reklam Ajansı: OgilvyOne Atina, Yunanistan
Kaynak: Adeevee

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.