Askerlik iş arayanlar için zorluk mu?

Kariyer.net, bir anket çalışması ile iş arayan adaylara askerlik hakkında fikirlerini sordu.

11.06.2012 - 00:00 | MediaCat

Önemli değişiklikler içeren Askerlik Kanunu ile birlikte askerlikte yeni dönem başladı. Türkiye’nin en büyük insan kaynakları platformu Kariyer.net, düzenlediği bir anket çalışması ile çalışanların ve iş arayanların yeni askerlik kanunu ile ilgili neler düşündüklerini araştırdı. 30 Mayıs-07 Haziran tarihleri arasında Kariyer.net üzerinden gerçekleştirilen anket çalışmasına toplam 3 bin 13 kişi katıldı.

Mezun olur olmaz gitmek tercih ediliyor
Kariyer.net’in ankette adaylara “Sizce askerlik görevi için en uygun planlama hangisi?” sorusunu yöneltti. Adayların yüzde 70’i bu soruya askerlik için en uygun zamanın “mezun olduktan sonra hemen gitmek” olduğu yönünde yanıt verdi. “Birkaç yıl çalışıp daha sonra gitmek” şeklinde yanıt verenlerin oranı yüzde 19; “mümkün olduğunca ertelemek” diye yanıt verenlerin oranı ise yüzde 11 olarak gerçekleşti.

Yeni askerlik kanunu büyük değişim yaratmadı
Kariyer.net’in anketinde yanıtı en çok merak edilen bir diğer soru,, “Yeni askerlik kanununun çalışanlar ve iş arayanlar açısından faydalı olacağını düşünüyor musunuz?” oldu. Adayların sadece yüzde 40’ı yeni düzenlemenin faydalı olacağını düşünüyor. Yüzde 30’luk bir bölüm olumsuz yaklaşarak, askerlik kanununun çalışanlar ve iş arayanlar açısından fayda getirmediğine inanıyor. Önemli bir değişiklik olmayacağını söyleyenlerin oranı ise yüzde 30. 

Askerlik kariyer için zorluk mu?
Kariyer.net tarafından adaylara yöneltilen bir başka önemli soru ise “Zorunlu askerliğin kariyer için engel oluşturduğunu düşünüyor musunuz?” şeklindeydi. Katılımcıların yüzde 74’ü bu soruyu “Evet” olarak yanıtladı. Zorunlu askerliğin kariyer için engel oluşturmadığını düşünenlerin oranı ise yüzde 26’da kaldı.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.