MediaCat

Armut’a 15 milyon euro’luk yatırım

İtalyan rakibi ProntoPro ile birleşen Armut, aldığı 15 milyon euro’luk yeni yatırımla büyümesini hızlandıracak.

Armut’a 15 milyon euro’luk yatırım

Hizmet pazaryeri Armut, İtalyan rakibi ProntoPro ile birleşti. Birleşmeyle Avrupa’nın lider hizmet pazaryeri olma yolunda önemli bir adım atan Armut, aldığı 15 milyon euro’luk yeni yatırımla da büyümesini hızlandırmayı hedefliyor.

ProntoPro ile aynı çatı altında birleşen Armut, artık dört farklı markayla, Türkiye ve İtalya’nın yanı sıra aralarında Almanya, Avusturya, İspanya ve Fransa’nın da bulunduğu 14 ülkede hizmet verecek. Bugüne kadar Armut ve ProntoPro toplam 12 milyondan fazla müşteriye hizmet verirken, iki şirketin toplam hizmetveren sayısı da 1,4 milyona ulaşmış olacak.

Birleşmeden doğan şirketin co-CEO’luğunu Başak Taşpınar Değim ve Erol Değim üstlenecek. Çoğunluk hissesi Armut’a ait olacak olan şirket, 22 farklı milletten toplam 206 çalışanı istihdam istihdam edecek ve İstanbul ve Milano merkezlerinde yeni işe alımlar gerçekleştirecek.

Armut'a 15 milyon euro'luk yatırım
Erol Değim, Başak Taşpınar Değim

Armut Kurucu Ortağı Başak Taşpınar Değim birleşmeyi, “Yıllardır bu sektörde Avrupa liderliğine oynayan ve en hızlı büyüyen şirketlerden biriyiz. Bunu birçok farklı yatırımcıdan duyuyoruz. Sektördeki önemli oyunculardan biri olarak uzun süredir uluslararası piyasadaki rakiplerimizle de iletişim halindeydik. Avrupa’da olası satınalma ya da birleşmeleri de uzun süredir değerlendiriyorduk. ProntoPro’yla doğru zamanda ve doğru şartlar altında yollarımız kesişti. Bu sektörde konsolidasyon adımlarını görmeye devam edeceğimizi düşünüyorum, birleşen şirketimizle yeni satınalmalara bundan sonra da devam edebiliriz” sözleriyle değerlendirdi.

Erol Değim ise, “Ürünümüze ve ekibimize güvenimiz her zaman çok yüksek oldu. Başarımızın bizi böyle bir noktaya taşıyacağını biliyor, Avrupa’nın hizmet üssü olmayı arzuluyorduk. Türkiye’de Ar-Ge merkezi olarak geliştirdiğimiz teknoloji sayesinde böyle bir başarıya ulaşmamız bizi ayrıca gururlandırıyor. Amacımız daha önce de olduğu gibi iyi müşteri deneyimini en ön planda tutmak ve teknolojimizi daima geliştirerek oluşturduğumuz ürünle hizmet alışkanlıklarını değiştirmek. Bu şekilde hem kullanıcılara hem de hizmetverenlere en büyük faydayı sunan ürün haline gelmek istiyoruz” eklemesinde bulundu.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.