Arçelik yedinci sıraya itiraz etti

İstanbul Sanayi Odası(İSO)tarafından 23 Temmuz 2008 tarihinde açıklanan Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi...

31.07.2008 - 10:38 | MediaCat

İstanbul Sanayi Odası(İSO)tarafından 23 Temmuz 2008 tarihinde açıklanan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2007 Raporu’ndaki sıralamaya Arçelik’ten itiraz geldi.

Şirket dünyanın çeşitli yerlerinde yaptığı üretim ve satışların listeye dahil edilmediğine dikkat çekerek, üretimden satışlarının 3.9 milyar YTL değil, konsolide yani dünya genelindeki üretimden satışlar dahil edildiğinde 6.6 milyar YTL düzeyinde olduğunu açıkladı.

Sıralama değişir

Arçelik’in bu itirazı İSO 500 listesindeki sıralamayı da değiştirir nitelikte. Eğer Arçelik’in sadece yurtiçindeki üretimden satışları değil, konsolide cirosu baz alınırsa İSO 500 sıralamasında 7’inci sırada olan Arçelik, yine Koç Grubu’na ait Tüpraş’ın ardından 6.6 milyar YTL ciro ile ikinciliğe yükseliyor. İSO 500 sıralamasının Arçelik’in gerçek büyüklüğünü göstermediğini dile getiren Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik AŞ Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir, “Sıralama Türkiye’de üretilen ürünlerin iç ve dış satış tutarlarına göre yapılıyor. Ben Rusya’da, Romanya’da da üretim yapıp, dünyanın 126 ülkesine satıyorsam, kazandığım dövizleri Türkiye’ye getiriyorsam, İstanbul Sanayi Odası da artık 40 yıllık istatistiğinin çerçevesini değiştirsin. Global bir bakış açısına kavuşsun” diye konuştu.

‘Geçen yıl da uyarmıştık’

Özdemir, kendileri gibi yurtdışında üretimi olan başka şirketler de olduğuna işaret ederek, “Türkiye’nin en büyük 10 şirketinden biri olarak ben bu listeye itiraz ediyorum. Eğer bir şirket dünyanın dört bir yanında üretim yapıyorsa sanayi odası da şirkete bu itibarını teslim edemiyorsa biz buna itiraz ederiz. Bu Türkiye’nin gelmek istediği global pozisyonun gereğidir. Diyelim ki ben dünyada global bazda 20 milyar dolar ciro yapıyorum ve bunun 3 milyar doları sadece Türkiye’de. O zaman 3 milyar dolarlık ciro mu kabul edilecek? Biz bu durumdan rahatsızlığımızı geçtiğimiz yıl İSO’ya bildirmiştik. Düzelme olmadığı için bu sene itirazımızı kamuoyuna da duyurmak istedik” dedi. Satışlarının yüzde 80’lere varan kısmını Arçelik ve Turquality kapsamında teşvik edilen Beko ve Blomberg markaları ile gerçekleştirildiğini kaydeden Özdemir, “Şirketimiz söz konusu iştiraklerinden elde etmiş olduğu kârları, Türkiye’ye getirmekte ve Türk Vergi Mevzuatına uygun olarak beyan etmekte ve vergilenmektedir” diye konuştu.

İSO: 40 yıldır aynı yöntemle belirliyoruz

Arçelik’ten İSO 500 listesine gelen itiraz üzerine görüştüğümüz araştırma bölümündeki Erdoğan Özutun ise 40 senedir aynı verileri baz alarak listeyi belirlediklerini ifade ederek şu değerlendirmede bulundu: “Biz Türkiye’deki üretimden satışları ve ihracatı baz alıyoruz. Yurtdışındaki üretimi baz alırsak sadece Arçelik değil başka şirketlerin sıralamasında da değişiklik olabilir. Biz konsolide bilançoyu baz alarak bu çalışmayı yapmıyoruz. Şirketlerin Maliye’ye verdiği bilançoları baz alarak değerlendirmeye gidiyoruz” diye konuştu.

Ciromuz 6.6 milyar YTL

Aka Gündüz Özdemir, Uluslararası Finansal Raporlama Standarlarına (IFRS) göre yayınlamış oldukları 2007 mali tablolarında cirolarının 6.6 milyar YTL olduğunu söyledi. Gündüz, “Bu ISO 500’deki rakamın yüzde 70 üzerinde bir rakam demektir. Sıralama yapılırken konsolide rakamlar baz alınmalı” dedi.

Kaynak:Sabah

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.