Araştırmacılardan Vatan anketine itiraz

Araştırmacılar Derneği, Vatan gazetesinde geçtiğimiz günlerde yayımlanan ve büyük ilgi gören ‘seçim’ anketine temel araştırma kurallarına uymadığı gerekçesiyle itiraz etti.

23.01.2006 - 00:00 | MediaCat

Araştırmacılar Derneği, Vatan gazetesinde geçtiğimiz günlerde yayımlanan ve büyük ilgi gören ‘seçim’ anketine temel araştırma kurallarına uymadığı gerekçesiyle itiraz etti. Dernek konu hakkında kaleme aldığı yazılı basın açıklamasında şunları söyledi: “Son günlerde Vatan gazetesinde ‘seçim anketi’ adı ile yayınlanan çalışma yapılışı ve yayınlanışı açısından kamuoyu araştırmasının kabul edilmiş temel kurallarına uygun bulunmamaktadır. Daha çok gazetenin kendine özgü bir buluşu ve özel çalışması niteliğindedir. Esomar ve derneğimizin kuralları bu tür özel çalışmaların ülke genelinin siyasi tercihlerini yansıtan ‘bilimsel kamuoyu araştırması’ymış gibi sunulmasının karşısındadır.

Önümüzdeki dönemde siyasi içerikli kamuoyu araştırmalarına yönelik bir ilgi artışı olacağını tahmin ediyoruz. Derneğimiz bu süreçte basın yayın kuruluşları ile aktif işbirliği içinde olmayı hedeflemektedir. Artık bu dönemde araştırmanın kurallarına uygun yapılmasını, yayınlanmasını ve sadece bu amaçla kullanılmasını sağlamalıyız.

Değerli basın yayın kuruluşlarımıza, ellerine ulaşan çalışmaların veya kendilerinin yaptırmak istedikleri araştırmaların kurallara uygunluğu konusunda derneğimizden görüş almalarını hararetle öneriyoruz. Bu doğrultuda kendileri ile tam bir işbirliği içine olmayı taahhüt ediyoruz.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.