Araştırma sektöründe 3 haneli rakamlara doğru!

Araştırmacılar Derneği ve Esomar'ın gerçekleştirdiği 'Sektör Büyüklüğü' toplantısında araştırma sektörünün bir önceki yıla oranla yüzde 30 artış göstererek 78 milyon dolar seviyesine yükseldiği açıklandı.

09.06.2006 - 00:00 | MediaCat

Araştırmacılar Derneği ve Esomar’ın gerçekleştirdiği ‘Sektör Büyüklüğü’ toplantısında araştırma sektörünün bir önceki yıla oranla yüzde 30 artış göstererek 78 milyon dolar seviyesine yükseldiği açıklandı. Konu ile ilgili Türkiye Esomar Temsilcisi Mehmet Büyükgürel; “Türkiye’de Pazarlama Araştırmaları sektörü hala çeşitli ölçülere göre oldukça küçük sayılabilir. Bu ölçülerin en önemlilerinden biri şüphesiz sektör büyüklüğünün ülke ekonomisi ile karşılaştırması. Türkiye 2004 yılı değerlerine göre dünyanın en büyük 18. ekonomisi olmasına rağmen, araştırma harcamaları ile ilgili yapılan sıralamaya bakıldığında ancak 35. olabiliyor. Ancak göstergeler olumlu yönde gelişimi işaret etmeye devam ediyor. 2005 yılı Türkiye araştırma harcamalarına bakıldığında sektör yaklaşık %30 oranında büyüyerek 78 milyon USD’lik bir seviye kazandı. Özellikle kriz dönemi sonrasında yaşanan dramatik fiyat savaşlarının artık azalarak yerini daha etkin bir fiyat-değer ilişkisine bırakması ve özellikle AB sürecindeki gelişmeler sonucunda yabancı sermayenin Türkiye’ye daha fazla ilgi göstermesi büyümenin en temel sebepleri arasında gözüküyor. Araştırma kullanıcıları açısından bakıldığında ise artık tüm yapılacak yatırımların daha ince elenip sık dokunması gereken bu dönemde yaşanılan rekabet ürün ve hizmetlerde farklılaşma ekseninde yoğunlaşıyor. Bu durum doğal olarak “pazarlama” disiplinin daha etkin kullanılmasını gerekli kılıyor ve gerek stratejik gerekse de taktik kararların verilmesinde araştırma verilerine duyulan ihtiyacı körüklüyor. Yaşanan bir diğer değişiklik ise AB uyum süreci içerisinde çeşitli AB fonlarının araştırma sektörüne daha fazla kanalize olması ve sektörün büyümesine olumlu etki yapması olarak nitelendirilebilir. Araştırma sektörü yetkilileri bu seneye de umutla bakıyor. 2006 rakamlarını yorumlamak için henüz çok erken olsa da yaklaşık %20’lik bir büyüme beklentisi olumlu bir geleceğe işaret ediyor” yorumunu yaptı.

Dernek Başkanı Betül Khan “İkibinonlu senelere yaklaşırken artık her türlü iş ve hizmetler için, yönetim sürecinin bir parçası olarak, tahmin edici ve yol gösterici özel araştırmalar, yüksek teknolojilerden faydalanılarak Türkiye’de faaliyet gösteren ve derneğimize üye Araştırma Şirketleri tarafından gerçekleştiriliyor. Türkiye Pazarlama Araştırmaları sektörü reklamverenlerin ve karar vericilerin yönetim sürecinin vazgeçemeyecekleri bir parçası olma yolunda. Araştırmacılar Derneği uygulamaya koyduğu projeler ve getirdiği standartlarla** Türkiye’de Pazarlama Araştırmalarının daha yetkin, kaliteli, güvenilir ve tüm paydaşlar arasında uyumlu bir şekilde sürdürülmesine katkı sağlamaya devam ediyor” dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.