‘Araştırma köklü bir değişim sürecinde’

Ipsos KMG tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ve 25 Şubat Perşembe günü Four Seasons Bosphorus Otel’de yapılan Araştırmada Yenilikler Konferansı...

26.02.2010 - 00:00 | MediaCat

Bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Araştırmada Yenilikler Konferansı’ araştırma sektörünün uluslararası uzmanlarını Four Seasons Bosphorus Otel’de bir araya getirdi.

Konferans başkanlığını Ipsos KMG CEO’su Vural Çakır yaptı. Vural Çakır açılış konuşmasında dünya araştırma sektöründeki değişim dinamikleri ve bunların Türkiye’ye olası yansımalarını anlattı.

Konferansta araştırma trendleri, kurumsal itibar araştırmaları, araştırma ve yaratıcılık, araştırmalarda web’in etkisi, marka yönetimi ve araştırma, alışveriş araştırmaları konularında sunumlar gerçekleştirildi. Ayrıca Türkiye’nin en kapsamlı kamuoyu araştırması olan “Türkiye’yi Anlama Kılavuzu”nun araştırma sektörüne katkıları tartışıldı. 

Araştırma sektörünün önemli bir alanı olan kurumsal itibar araştırması konusunda Ipsos KMG Amerika Toplumsal Araştırmalar Başkan Yardımcısı Trent Ross bir sunum yaptı. Araştırma sektörünün en çok tartışılan konularından biri olan reklam araştırmalarının yaratıcılığı engelleyip engellemediği de konferansta tartışıldı.

Konferansa katılım, Milliyet Gazetesi ve Çağdaş  Yaşamı Destekleme Derneği işbirliği ile yapılan “Baba Beni Okula Gönder”  kampanyasına bağış yapılarak sağlandı.

Öğleden sonraki oturumların ilkinde 16,000 örnekli Türkiye çapındaki en geniş kapsamlı bu yaşam tarzları araştırmasının detaylarını araştırmanın koordinatörü Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Halil Nalçaoğlu anlattı ve Türkiye toplumunun ana eğilimlerini dinleyicilerle paylaştı. Web bazlı araştırmalar konusunda Latin Amerika deneyi incelendi. Latin Amerika Livra internet panelinin kurucularından Diego Meller internette araştırmanın gelişimini aktardı.

Araştırmada Yenilikler Konferansı konuşmacıları arasında Journal of Brand Management dergisinde makaleleri yayınlanan Sunando Das da bulunuyordu. “Managing Tomorrow’s Brands” isimli makalenin yazarlarından biri olan Das, marka yönetiminin değişen ölçütlerini araştırma bağlantıları ile birlikte tartıştı. Marka bedeni ve marka ruhunu oluşturan unsurların nasıl ölçüldüğünü anlattı.

Konferansta alışveriş davranışları araştırmalarındaki gelişmeleri ise Ipsos Global Shopper & Retail Research direktörü Fabio Martins aktardı. Araştırma trendleri arasında alışverişçi araştırmaları önemli bir yer tutuyor. Birçok değişik yöntem ve teknoloji deneniyor. Ancak asıl meselenin, araştırmadan uygulanabilir aksiyonlar çıkarma konusunda problemlerin aşılması olduğu belirtti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.