MediaCat

Araştırma bir siyasi görüşü desteklemek amacıyla yapılmaz!

TÜAD medyada tartışılan araştırmalar konusunda bir açıklama yayınladı.

Araştırma bir siyasi görüşü desteklemek amacıyla yapılmaz!

Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD) Başkanı Vural Çakır, son dönemde medyada kendisine geniş bir şekilde yer bulan siyasal araştırmalarla ilgili aşağıdaki açıklamayı yaptı;

Türkiye Araştırmacılar Derneği, araştırmanın ekonomik kaynakların etkin kullanımı ve toplumun karar sürecine dâhil edilmesi için en önemli araçlardan birisi olduğuna inanmakta ve araştırma kullanımının yaygınlaşması için ciddi bir çaba harcamaktadır. Araştırma bütün dünyada bilimsel bir disiplin olarak kabul edilir ve araştırmanın yapılış ve yayınlanışı bilimsel kurallarla bağlıdır.

“Araştırmayı kimin finanse ettiği belirtilmelidir”

Son dönemlerde ülkemizin siyasi gündeminin yoğunlaşmasına da paralel olarak artan siyasi araştırmaların kamuoyuna yansıtılma biçiminde ciddi sorunlar gözlenmektedir. Araştırma adı altında, bir siyasi görüşü desteklemek veya bir şirket tanıtımını yapmak amacını taşıdığı anlaşılan anket sonuçları ile karşılaşılmaktadır. Büyük finansman gerektiren, yüksek sayıda ankete dayanan araştırmalar, kimin finanse ettiği ve niçin yapıldığı belirtilmeden yayınlanmaktadır. Araştırmacılar kişisel olarak değişik siyasi eğilimlere sahip olabilirler. Değişik siyasi görüşlere sahip müşterileri de olabilir. Bununla birlikte, araştırmanın kendisi bilimsel kurallarla sınırlıdır, objektiftir ve bu anlamda apolitiktir. Kamuoyunu belirli bir siyasi görüşe göre yönlendirme amaçlı olarak araştırmanın kullanılmaya çalışılması çok tehlikelidir. TÜAD bu eğilime karşı sektör itibarını korumakta kararlıdır.

Vural Çakır - Brand Week Istanbul, Siyasi İletişim ZirvesiTÜAD son dönemde güçlü bir özdenetim sistemi kurdu. Etik Kurulunun yanı sıra Danışma Kurulunu da devreye soktu. TÜAD bütün kurulları ve organları ile kendiliğinden harekete geçme yetkisi de dâhil araştırmalara ilişkin bütün şikâyetleri incelemeye hazır durumdadır. Türkiye Araştırmacılar Derneği yakın dönemde tüzüğünü de değiştirerek üyelik koşullarını daha sıkı mesleki kurallara bağlamıştır. Bu dönemde medyayı bilgilendirme amaçlı bir kampanya başlattık. Basın toplantısı ve broşür dağıtımının yanı sıra araştırma ile ilgili bu tür sonuç yayınlayan basın mensuplarına durumu açıklayan özel bilgi notları göndermeye devam ediyoruz. Bu süreçte, bir kez daha medyada araştırma sonuçları açıklanırken özelikle önemli gördüğümüz konuları hatırlatmakta yarar görüyoruz:

Araştırma sonuçları müşterisinin kim olduğu belirtilerek yayınlanmalıdır. Araştırmayı yapan kuruluş bunu kendi finanse ediyorsa amacını mutlaka belirtmelidir. Araştırma yapan şirketin TÜAD üyesi olup olmadığı, TÜAD tarafından verilen Güvenilir Araştırma Belgesi (GAB) sahibi olup olmadığı TÜAD web sitesinden kontrol edilmelidir. Ayrıca TÜAD yönetim ekibi bütün bu konularda yardımcı olmaya hazırdır.

Sevgi ve Saygılarımızla,

TÜAD – Türkiye Araştırmacılar Derneği

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.