Apple’dan IBM’i kızdıran transfer

IBM'in mikroişlemci teknolojisi geliştirme bölümünde başkan vekili olarak çalışan...

04.11.2008 - 09:58 | MediaCat

IBM’in mikroişlemci teknolojisi geliştirme bölümünde başkan vekili olarak çalışan Mark Papermaster, uzman yönetici olarak Kasım ayında Apple’a transfer olacağını açıkladı. Ancak öncelikle eski patronu IBM ile mücadele etmesi gerekiyor.

Mark Papermaster, özellikle ‘Blade Server’ (Küçük ve Orta Ölçekli firmalar için yüksek performanslı, daha az enerji harcayan, fiyat olarak uygun sunucu) sistemleri üzerinde uzman. Apple’ın bu hamlesi, şirketin büyük ölçekli firmalar tarafından tercih edilen, oldukça yüksek maliyetli “Xserve” sunucu ailesinin ürün gamını genişleteceği yönünde yorumlanıyor.

IBM’de çalıştığı süre boyunca Apple’ın işlemci mimarisini 2005 yılında Intel’e geçirmesinden kullandığı PowerPC işlemcilerin de dahil olduğu bir çok işlemci mimarisi ve yonga tasarımı üzerinde imzası bulunan Papermaster, IBM tarafından “En üst düzey POWER mimari ve teknoloji uzmanı” olarak tanımlanıyor ve firmanın ‘Blade Server’ operasyonlarını yönetiyordu.

Papermaster’ın Apple’a geçiyor olmasını “iş akdini ihlal ettiği” yönünde yorumlayan IBM, Papermaster’ın anlaşmasında bulunan “IBM’den ayrılıp rakip bir firmada işe başlanamayacağına dair madde” dolayısıyla bir dava açmaya hazırlanıyor.

Apple’ın ürün gamını Intel işlemcilere geçirdiği günden beri tüketici elektroniği alanında büyük bir atağa geçtiği biliniyor. Özellikle iPhone, MacBook Air, iPod Touch ve yeni nesil MacBook’lar ile birlikte son kullanıcıya yönelik bir çok ürün piyasaya süren firma, kurumsal sunucu pazarında faaliyetlerini uzun bir zamandır küçük düzeyde tutuyor. Apple’ın IBM’in elindeki en deneyimli sunucu mimarisi uzmanını bünyesine katıyor olması, yakın bir gelecekte firmanın sunucu pazarına da iddialı ürünler sunacağı konusunda beklenti oluşturmuş durumda. Papermaster’ın transferi zamanda, firmanın mobil bağlanabilirlik ve senkronizasyon hizmeti MobileMe gibi bazı bulut programcılık (Cloud Computing) servisleri üzerinde çalıştığının da bir göstergesi olabilir.

Kaynak:www.ntvmsnbc.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.