Apple üçüncü çeyrek gelir raporunu açıkladı

Rapora göre iPhone ve Mac satışları yükseldi, iPad ise düşüşte.

23.07.2014 - 10:54 | Tuğba Özögretmen

Sıkı rekabet Apple'ı 'büyük oynamaya' zorluyor

Apple yılın üçüncü çeyrek gelir tablosuna ilişkin verilerini açıkladı. Buna göre şirketin, bu çeyrekteki gelirleri yüzde 12 artarak, net kârı 7,75 milyar dolara ve dönem gelirleri 37,4 milyar dolara ulaştı. Bahsi geçen yükselişte büyük pay, iPad satışlarındaki düşüşü telafi etmeyi başaran iPhone ve Mac’in oldu.

Rapora göre Apple, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla, iPhone satışlarını yüzde 13 artırarak 35,2 milyona, Mac satışlarını yüzde 18 artırarak 4,4 milyona yükseltti. Yükselen bu grafik kendine, gelirlerde yüzde 6’lık pay buldu. Tabloda satışlarıyla düşüş yaşayan ürün ise 13,3 milyona gerileyen iPad oldu.

Yeni ürünler yolda
Steve Jobs’un ölümünün ardından, büyük ekranlı iPhone’lar üretip üretmeyeceği, giyilebilir teknolojili cihazlara yönelip yönelmeyeceği ve Apple TV’nin bir üst modelini geliştirip geliştirmeyeceği sorularına maruz kalan Apple’ın yakın dönem ürün politikasını şirketin CEO’su Tim Cook, “Sektörümüz için oldukça heyecan veren fırsatlar yaratacak çalışmalar ve yatırımlar üzerindeyiz. Yeni ürün ve hizmetlerimizi sizlere tanıtmak için sabırsızlanıyoruz” şeklinde anlattı. Geçtiğimiz çeyrekte Apple’ın Ar-Ge’ye olan yatırımı 1,6 milyar dolara ulaştı. Bu oran ise Apple’ın toplam gelirlerinden yüzde 4,3’lük pay alarak, 2006 yılından-iPhone’un piyasaya sürülmesinden önce- sonra elde edilen en yüksek oran olmayı başardı.

Cook, Samsung’la olan rekabetini artırdığı dikkat geçen Apple’ın yeni ürünleri hakkında detaylı bir açıklama yapmaktan kaçındı.

iPhone bağımlılığı devam ediyor
Apple’ı, tüketicileri için cazip hale getiren en büyük kozu tabii ki iPhone. 2007 yılında piyasaya sürülen ürün, o dönem 24,6 milyar dolarlık geliri ile ‘dünyanın en değerli şirketi’ seçilen Apple’ın gelirlerinin, altı yıl sonrasında 91,3 milyar dolara yükselmesini sağladı. Geçtiğimiz yıl elde ettiği bu gelirle şirket, Google, Facebook, Twitter, LinkedIn ve Tesla Motors’un toplam gelirlerinden daha fazla ciroya ulaşmış oldu.

IBM ile kurduğu ortaklık sayesinde büyük şirketlere iPad ve kulaklık satışlarını artıracağı öngörülen Apple’ın, önümüzdeki dönemde piyasaya süreceği yeni ürünlerinin, iPhone’a olan bağlılığı değiştirip değiştirmeyeceği henüz bilinmiyor.

Kaynak: Advertising Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.