Apple kâr rekoru kırdı

ABD’li teknoloji devi Apple, 2009’un son çeyreğinde gösterdiği performansla rekor kırdı. Şirket, net kârını yüzde 50 oranında artırarak...

27.01.2010 - 00:00 | MediaCat

ABD’li teknoloji devi Apple, 2009’un son çeyreğinde gösterdiği performansla rekor kırdı. Şirket, net kârını yüzde 50 oranında artırarak 3.4 milyar dolara, hisse başına da 3.67 dolara çıkardı.

Analistlerin beklentisi ise Apple’ın hisse başına 2.08 dolar kâr etmesiydi. Bir önceki yılın aynı döneminde Apple’ın net kârı 2.26 milyar dolardı.

Apple’ın satışları da dördüncü çeyrekte yüzde 32 artarak 11.9 milyar dolardan 15.7 milyar dolara yükseldi. Uzmanlar 12.1 milyar dolarlık bir ciro bekliyordu. ABD’li devin rekor kırmasında iPhone ve Mac satışlarının etkisi büyüktü.

Özellikle iPhone’un Çin ve Güney Kore’nin de içinde bulunduğu yeni büyük piyasalardaki satışları şirketin kârının artmasında önemli rol oynadı. iPhone satışları 2008’in aynı dönemine göre yüzde 50 arttı, 8.7 milyon adedi yakaladı. Ancak iPhone satışları, Wall Street’in beklentisinden uzak kaldı.

Kaufman Bros’un analisti Shaw Wu, “iPhone satışları zayıf kaldı, en azından 9.5 milyan adede ulaşmasını beklerdik” açıklaması yaptı. Durgunluğa karşın 3.4 milyon adetlik Mac satışı gerçekleşirken, iPod satışları yüzde 8 geriledi ve 21 milyon adette kaldı.

“Son çeyrek verilerine bakarsak 50 milyar doların üzerinde cirolu bir şirket olmak sürpriz oldu” diyen Apple CEO’su Steve Jobs, bu yıl piyasaya sunmayı planladıkları yeni ürünlerin çok güçlü olduğunu, performanslarını daha da yukarı taşıyacağını belirtti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.