Apocalyptica ile Fin genlerinin şifreleri

Apocalyptica, Finlandiya'nın bağımsızlığının 100'üncü yılına sessiz kalamıyor.

01.12.2017 - 13:56 | Sencer Uçar

Apocalyptica'dan Fin genlerinin şifreleri

Bir ülkeyi düşünürken, aklınızda nasıl bir şey canlanıyor? Hindistan’ı düşünmenizi istesek, zihniniz bir anda renk cümbüşünün içinde kalabilir örneğin. Konu İzlanda’ya gelse, belki de zihniniz kutup ışıkları içinde koca bir Björk’e dönüşebilir. Peki ya Finlandiya hakkında ne demeli?

Aki Kaurismäki’nin evreninden biraz uzaklaşarak başlayalım ve size şu bilgiyi verip, tahayyülünüze ufak bir müdahalede bulunalım: Finlandiya, diğer Avrupa ülkeleri arasında gen havuzu en fazla çeşitlilik barındıran ülke. Yani, bünyesinde farklı genetik kökenlerden çok sayıda insan barındırıyor. Hatta ülkenin bir ucundan diğer ucuna gidildiğinde insanlar arasındaki fark bir İngiliz ile Hollandalı arasındaki kadar açılabiliyor. Finlerin iddiasına göre de bu çeşitlilikler, sıradışılığın da tetikleyicisi oluyor. Yani sıradışılık Finlerin kanında var da denilebilir.

Finlandiya’nın çeşitlilik ve sıradışılık boyutunlarını vurgulamak isteyen kreatif ajans SEK Helsinki ise Finlandiya’nın Rusya’dan bağımsızlığını ilan etmesinin 100’üncü yılında Visit Finland’ın “The Symphony of Extremes” kampanyası için sahneyi Apocalyptica’ya bırakıyor. Finlandiya’nın farklı noktalarındaki insanlardan DNA sekansları alınıyor ve bu sekanslar da müziğe evriliyor. Baz çiftleri, Tampere Üniversitesi’nden Prof. Jonathan Middleton’ın yarattığı program aracılığı ile müziğe dönüştürülmelerinin ardından, genetik bilimcilerin de yardımı sayesinde Apocalyptica da her biri için farklı müzikler besteliyor.

Kaynak: Adweek

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.