Anadolu Jet’in hedefi 2 milyon yolcu

Anadolu'nun çeşitli illerinden Ankara'ya yolcu taşıyan, Türk Hava Yolları’nın (THY) yan kuruluşu...

08.07.2008 - 12:17 | MediaCat

Anadolu’nun çeşitli illerinden Ankara’ya yolcu taşıyan, Türk Hava Yolları’nın (THY) yan kuruluşu olan Anadolu Jet’in Bölgesel Uçuşlar Başkanı Sami Alan, yılda 2 milyon yolcuyu taşımayı hedeflediklerini söyledi.

Ankara’dan 20 iç hat noktasına 23 Nisan’da hesaplı tarifelerle seferlere başladıklarını ve doluluk oranının yüzde 68’den yüzde 85’e yükseldiğini anlatan Sami Alan, uçaklarda Business Class, VIP hizmetlerinin olmadığını, böylece maliyetin düştüğünü söyledi.

Yakıt fiyatlarının yükselmesiyle hava yolu hizmetlerinin pahalılaştığını, Anadolu Jet’in ise koltuk sayısını arttırma, uçağı alanda az durdurup, daha fazla sefere çıkarma, maliyeti yüksek ikramlardan kaçınma yöntemleriyle tasarruf yaptığını, bu tasarrufu da bilet fiyatlarına yansıttığını söyledi.

Daha fazla kar etmek yerine hesaplı tarifelerle daha fazla kişiye ulaşmayı hedeflediklerini anlatan Alan, bilet fiyatlarının ucuz olması, uçuş sayısının çok olması gibi özellikler nedeniyle talebin yoğun olduğunu belirterek, “Her yıl ortalama 1.2 milyon kişinin hava yolunu tercih ettiği başkent uçuşlarında biz yılda 2 milyon yolcuyu taşımayı hedefliyoruz. 2.5 aylık tablo bize gösteriyor ki bu rakamı bile aşabiliriz” dedi.

Fiyatta rakip karayolları

Her tarifede ilk 29 bileti 29 YTL’ye satışa çıkardıklarını, vergilerle birlikte bu rakamın 59 YTL’yi bulduğunu anlatan Alan, kişilerin karayolu fiyatlarına çok yakın ücretlerle, daha kısa zamanda ve daha güvenilir şekilde gidecekleri yerlere ulaştıkları için Anadolu Jet’i tercih ettiklerini kaydetti.

Aktarmalı uçuşlarda da çeşitli kampanyalar yaptıklarını belirten Alan, aktarmalı uçuşlarda iki bilet yerine, bir bilet artı 20 YTL alındığını ve aktarma için havaalanından direk diğer uçağa binilmesi yerine 24 saat içinde diğer uçağa binme avantajı sağladıklarını söyledi. Alan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre karayollarındaki bir yıllık maddi kaybın 12 milyar dolar olduğunu, hava yolcularında güvenin daha fazla olduğunu kaydetti.

Hedefe ulaşılırsa sıra Adana’da

Ankara merkezli uçuşların bir devam projesi olarak değerlendirildiğini vurgulayan Alan, “Ucuz, güvenilir ve rahat yolculuğu benimseyerek çıktığımız yolda Anadolu Jet, Ankara projesini tamamlarsa, Adana’ya yönelecek ve Adana’dan iç hatlara direk uçuşlar başlatacak.

Şu anda daha fazla noktaya ulaşmayı ve sefer sayımızı arttırmayı hedefliyoruz. Ankara merkezli uçuşlarda hedeflenen gerçekleşirse, uçuş pazarını Adana’ya yönlendirmeyi ve iç hatlarda direk uçuşları başlatmayı istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak:www.hurriyet.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.