Amsterdam tramvaylarında bir canavar

Yaratıcılıkta cihazsız artırılmış gerçeklik eşiği.

20.07.2016 - 16:49 | Arzu Nilay Kocasu

Amsterdam tramvaylarında bir canavar

Mobil cihazların gündelik yaşamın bir parçası olduğu, artırılmış gerçekliğin kimi kesimler ve sektörler için bir rutine dönüştüğü bugünlerde insanlara cep telefonlarını bir kenara bıraktıracak kadar iddialı bir fikir bulmak mümkün mü?

Bu sorunun cevabı, diğer pek çok soruda olduğu gibi, düşüncenin temeline basitliği koymakta yatıyor olabilir. Amsterdam Belediyesi’nin toplu taşıma operatörü GVB ve sanatçı Danie Disselkoen, bu fikirden hareketle, Amsterdam’ın tüm tramvaylarını işin içine katarak mobil cihazların olmadığı bir “geleneksel artırılmış gerçeklik” teşebbüsüne girişti.

Yolcuların tek gözlerini kapatarak tramvayların camına yapıştırılmış yaratıkları yayaları yemeleri için yönlendirdikleri oyunun amacı çoğu zaman sıkıcı bir hale bürünebilen yolculukları mobil cihazlara başvurmaksızın daha eğlenceli kılabilmek.

Her durakta yeniden başlayan oyun boyunca telefonlarından ayrılamayanlar için de bir önerisi olan kampanya, dileyenleri #GVBeestje etiketiyle skorlarını paylaşmaya davet ediyor.

Kaynak: Bored Panda

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.