MediaCat

Amerikan reklam dünyasında Superbowl heyecanı

Bu yıl 41.si düzenlenen Amerikan Ulusal Futbol Ligi NFL) final maçı olan

Amerikan reklam dünyasında Superbowl heyecanı

Bu yıl 41.si düzenlenen Amerikan Ulusal Futbol Ligi (NFL) final maçı olan Superbowl’da, reklam spot saniye fiyatları astronomik fiyatlardan alıcı buluyor. 30 saniyesi 2.6 milyon Amerikan Doları değerinde olan super ligin final karşılaşması, önümüzdeki Pazar günü oynanacak.

Rekor fiyatlara alıcı bulan Amerikan Ulusal Futbol Ligi final maçı olan Superbowl reklamları, global markalar tarafından adeta kapışılıyor. Super Lig’de reklam yayınlatan firmaların bazıları Anheuser-Busch, FedEx, General Motors, Frito-Lay ve ulusal Futbol Ligi NFL’in resmi sponsoru Pepsi Cola.

Reklamverenler, Amerikan Ulusal Futbol Ligi yayınında yer almak için birden çok haklı nedene sahip. Öncelikle Amerikan Ulusal Futbol Ligi, tüm yılın en fazla reyting alan televizyon olayı ve her zaman canlı olarak yayınlanıyor. Bunun yanı sıra Amerikan Ulusal Futbol Ligi pazarlamacıları, reklam yayını için daima yaratıcı uygulamalar sunuyor. Yayını, aol.com, video.google.com, video.yahoo.com ve youtube.com gibi internet üzerinden izleyen bilgisayar kullanıcıları, yayınlanan reklamları oyunun hemen ardından web sitesinde online izliyorlar. Bir diğer uygulama ise, sponsor firmaların desteğiyle yayınlanan tüketicilerin yarattıkları içeriklerin Super Bowl spotlarında yayınlanması. Bu uygulamanın bu seneki sponsor markaları, General Motors’tan Chevrolet, Frito Lay tarafından satın alınan Doritos ve Ulusal Futbol Ligi.

Şimdiye dek Amerikan Ulusal Futbol Ligi’nde en fazla reklam yatırımı yapan ve Budweiser, Bud Light ve Bud select markaları için her oyunda yaklaşık beş dakikalık reklam yayını satın alan Anheuser Bush Biracılık Şef yaratıcı yönetmeni Robert Lachky, Amerikan Ulusal Futbol Ligi’nde yayınlanan reklamların evlerinde ekran başında oturan çok sayıda yetişkine aynı anda ulaştığını ve bu nedenle Superbowl kadar etkili başka bir reklam platformu olmadığını belirtiyor.

Pazar günü, Indianapolis ve Chicago takımları Güney Florida’daki Dolphin Stadyumu’nda şampiyonluk maçı için karşı karşıya gelecek. Bu yıl 41.si düzenlenen Superbowl’un, 2008’de Arizona’da, 2009’da Tampa’da, 2010 yılında ise Miami’de düzenlenmesi planlanıyor.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.