Amerikalı gazeteci Türkiye’de alternatif tatil yaptı

ABD'nin saygın gazetelerinden New York Times adına dünyayı dolaşıp izlenimlerini yazan gazeteci Matt Gross'un son durağı Türkiye oldu. Ama Gross deniz-güneş-tarih üçlüsünün dışına çıkarak alternatif bir tatili tercih etti.

13.07.2006 - 00:00 | MediaCat

ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times adına dünyayı dolaşıp izlenimlerini yazan gazeteci Matt Gross’un son durağı Türkiye oldu. Ama Gross deniz-güneş-tarih üçlüsünün dışına çıkarak alternatif bir tatili tercih etti. Gross, merkezi istanbul’da bulunan Türkiye Buğday Ekolojik Yasamı Destekleme Derneği’nin organik tarımı teşvik edici organizasyonuyla Gelibolu Beypınar’a gitti ve organik elma bahçesi sahibi Kemal Görgün’ün yanında kaldı. Ancak Gross Türkçe, Görgün de “yes”, “wow” ya da “okey” dışında İngilizce bilmiyordu. Bu yüzden 4 gün boyunca neredeyse işaret diliyle anlaştılar.

Gross, bu tatili sırasında Görgünle birlikte elma bahçesinde çalıştı, kahvede oturup ince belli bardaktan çayını yudumladı. İzlenim yazısında “Müezzinler Pavarotti gibi ezan okuyor” diyen Gross’un en ilginç anısı ise Görgün’le birlikte meyhanede rakı-balık ziyafeti çektikleri akşam yaşanmış. Aslında “anı” demek güç, çünkü Amerikalı gazeteci, rakıyı içip sarhoş olunca pek de birşey hatırlamadığım söylüyor. Gross, birbirlerinin dilini bilmeyen iki kişinin karşılıklı rakı içişini şöyle anlatıyor: “Kemal’le rakı içtik. Sonrasını pek hatırlamıyorum. Tek hatırladığım şey ikimiz de sanki çocukluk arkadaşıymış gibi gayet akıcı bir şekilde birbirimizle konuşup şakalaşıyorduk.” (www.vatanim.com.tr)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.