AB’den Microsoft’a 280,5 milyon avro ceza

AB Komisyonu, “hakim durumunu kötüye kullanarak rekabeti ihlal ettiği” gerekçesiyle Microsoft'u ikinci kez, 280,5 milyon Euro'luk para cezasına çarptırdı.

13.07.2006 - 00:00 | MediaCat

AB Komisyonu, “hakim durumunu kötüye kullanarak rekabeti ihlal ettiği” gerekçesiyle Microsoft’u ikinci kez, 280,5 milyon Euro’luk para cezasına çarptırdı.

Rekabetten sorumlu AB Komisyonu Üyesi Neelie Kroes, karara ilişkin ”Üzgünüm ki (Mart 2004) kararımızın üzerinden geçen iki yıldan fazla sürede Microsoft yasadışı tavrına son vermedi. Para cezası uygulamaktan başka alternatifimiz yoktu. Hiçbir şirket yasaların üzerinde değildir” dedi.

Kroes ayrıca Microsoft’un, piyasaya sürülüşünü birkaç kez ertelediği yeni işletim sistemi Vista’yı, AB Komisyonu kararlarına uygun pazarlamasını istedi.

Microsoft’a uyguladığı para cezasının başlangıç tarihi olarak bildirimde bulunduğu 16 Aralık 2005’i alan AB, aradan geçen her gün için 1,5 milyon Euro’luk para cezası hesapladı. Microsoft’un toplam cezası böylece 187 gün için 280,5 milyon Euro’yu buldu. AB, daha önce aldığı kararlar uyarınca bu süre içinde Microsoft’a en fazla günlük 2 milyon Euro para cezası uygulayabilecekti. Bu miktardan yapılan yarım milyon avroluk indirimde Microsoft’un çabaları dikkate alındı. Fakat Microsoft için daha ağır bir karar alan AB, temmuz ayı sonuna kadar gerekli kriterlerin karşılanmaması halinde Microsoft’a günlük uygulayacağı para cezasınnı tavanını 3 milyon Euro’ya yükseltti. (medyatava)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.