MediaCat

Amerika’daki ekonomik kriz Eylül ayına damgasını vurdu

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yayımlanan…

Amerika’daki ekonomik kriz Eylül ayına damgasını vurdu

ABD’de ve dünyada yaşanan ekonomik kriz, Erdoğan-Aydın Doğan tartışması, Gül’ün Ermenistan ziyareti, Kılıçdaroğlu-Fırat düellosu, Deniz Feneri soruşturması, Ergenekon davası, Ramazan ayı ve bayram, İzmir’de yaşanan bebek ölümleri, bir genç kızın zayıflama kampında yaşamını yitirmesi, Nurseli İdiz-Seyhan Soylu ikilisi, medyada Eylül ayına damgasını vuran konu başlıkları oldular. İşte, “ayın medya raporunun” detayları…

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yayımlanan her haberi tek tek incelemesi sonucunda hazırlanan medya raporuna göre, geçtiğimiz ay gündeme damgasını vuran konu, Amerika’da yaşanan ekonomik kriz ve başkanlık seçimleri oldu. Medyada 29 bin 709 habere konu olan Amerika’daki gelişmelere, TV kanalları ise 343 saati aşkın yer ayırdı.

Ergenekon Davası, Eylül’de de gündemin üst sıralarındaki yerini korumaya devam etti. Birçok önemli ismin tutuklanması veya sorgulanmasının da etkisiyle popülerliğini koruyan dava, ay boyunca 12 bin 40 habere konu edildi. Davanın ekranlarda kalma süresi ise 181 saati aşkın oldu.

Milli Futbol Takımımızın Ermenistan ile yaptığı futbol karşılaşmasını izlemek ve bazı diplomatik görüşmeler yapmak üzere Erivan’a giden Abdullah Gül, medyanın yakın markajındaydı. Gül’ün bu ziyareti, her kesimde farklı yorumlanırken, dünyanın gözleri de tarihi buluşmaya çevrildi. Siyasi ilişkileri geliştirmede bir fırsat olarak değerlendirilen ziyaretin de etkisiyle Ermenistan, medyada en sık yer bulan gündem maddelerinden biri oldu. Tük medyasında 11 bin 21 habere konu edilen Ermenistan, ekranlarda ise 196 saate yakın yer buldu.

Aynı araştırma raporuna göre, Avrupa Birliği’ne tam üyelik hedefiyle ilgili gelişmelere medyanın ilgisi, önceki aya göre düşüş gösterdi. Ayın en çok dikkat çeken gelişmesi ise Dışişleri Bakanlığı ve AB Genel Sekreterliği tarafından hazırlanan 3. Ulusal Programı oldu. Avrupa Birliği, ay içerisinde toplam 15 bin 662 habere konu olurken, ekranlarda kalma süresi 62 saate ulaştı.

Recep Tayyip Erdoğan ile Aydın Doğan tartışması, aya damgasını vuran bir diğer gelişmeydi. Polemiğin de etkisiyle Aydın Doğan’ın haber sayısı 5 bin 884’ü buldu.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.