MediaCat

Amazon tahribatına karşı Vicdan Kodu

AKQA’dan insanları değil, makineleri durdurmaya yönelik bir proje.

Amazon tahribatına karşı Vicdan Kodu

Amazon ormanlarında yılbaşından bu yana çıkan yangın sayısı 72 bini aşmış durumda. Oksijenimizin yüzde 20’sini üreten Amazon ormanlarında son çıkan yangın ise kontrol altına alınmasına rağmen haftalardır söndürülemiyor. Dünyanın akciğerleri olarak nitelendirilen yağmur ormanlarındaki bu yangınlar hâlihazırda yaşam mücadelesi veren gezegenimizin ömrünün kısalmasında çok büyük bir rol oynuyor.

“İnsanların Amazon’u mahvetmelerine engel olmak zor ama en azından kullandıkları makineleri durdurabiliriz” diyen dijital ajans AKQA, küresel sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte “Vicdan Kodu” adlı bir yazılımı piyasaya sürdü. Birleşmiş Milletler’in dünya çapındaki koruma alanlarını belirlediği veritabanına entegre olan yazılım, araçlardaki GPS’leri takip ederek, ormanları tahrip etmesi muhtemel makinelerden herhangi birisinin koruma alanlarına giriş yapmasını engellemeyi amaçlıyor. GPS bulunmayan eski model araçlar için de çok düşük bütçeli çipler kullanıma sunuluyor. Yazılım CodeofConscience.org sitesinde herkesin erişimine açık.

Kampanya için hazırlanan reklam filminde ürünün tanıtımını Şef Raoni ya da Ropni ismiyle tanınan Brezilyalı çevreci lider Raoni Metuktire üstleniyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.