Altınyıldız Classics’ten geridönüşüme davet

Mağazalarına geridönüşüm kutuları yerleştiren marka, müşterilerinin artık kullanmadığı kıyafetlerin yeniden değerlendirilmesini sağlayacak.

29.07.2022 - 10:59 | MediaCat

Altınyıldız Classics’ten geridönüşüme davet

Erkek giyim markası Altınyıldız Classics, sürdürülebilirlik projelerine bir yenisini daha ekledi. Gama Recycle işbirliğiyle mağazalarına geridönüşüm kutuları yerleştiren marka, müşterilerinin artık kullanmadığı kıyafetlerin yeniden değerlendirilmesini sağlayacak. İlk etapta pilot olarak seçilen beş mağazada başlayan proje, ilerleyen dönemlerde Türkiye’deki tüm mağazalara yayılacak.

Altınyıldız Classics Kurumsal İletişim ve Görsel Tasarım Direktörü Uğur Gülce

Altınyıldız Classics Kurumsal İletişim ve Görsel Tasarım Direktörü Uğur Gülce markanın yeni projesini, “Türkiye’de tekstil sektörünün önemli bir oyuncusu olarak atıklarımıza sahip çıkmayı ve bu alanda örnek olmayı hedefliyoruz. Üretimden tüketime tüm süreçlerde attığımız sürdürülebilirlik odaklı adımlarımızla tamamen yeşil bir marka olma çabasındayız. Gama Recycle ile yürüttüğümüz bu ortak çalışma bu açıdan bizim için çok değerli. Sürdürülebilirlik yolculuğumuzda, kullanılmış tekstil ürünlerinin yüzde 95’inin geridönüştürülebildiği ancak global olarak giyim atıklarının yalnızca yüzde 20’sinin yeniden kullanım için toplandığı ve kalan yüzde 80’inin çöp sahasına veya atık yakımına bırakıldığı verilerini elde ettik. Bu rakamlar karşısında şunu gördük: Geridönüştürülebilirliği maksimumda, neredeyse yüzde 100’e yakın tutabilmek bizim, yani tüm tekstil sektörünün elinde. Biz de bu konuda hemen harekete geçmek ve müşterilerimizi de bu yolculuğa dahil etmek istedik. Şimdilik beş mağazamızla hayata geçirdiğimiz projemize tüm müşterilerimizi davet ediyoruz. Getirdikleri tüm kıyafetler geridönüşüme kazandırılırken kendileri de Altınyıldız Classics alışverişlerinde kullanabilecekleri yüzde 10’luk indirimin sahibi olacaklar” sözleriyle anlattı.

“Geridönüştürülen pamuk ülkedeki pamuk üretiminin yüzde 17’sini karşılayabilir”

Gama Recycle Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kaplan şunları ekledi: “Türkiye genelinde yaklaşık 1 milyon ton tekstil atığının bertaraf edildiğini görüyoruz. Bu atıkların tümü geri kazanılabilir nitelikte ve bu kazanım tamamıyla gerçekleştirilebilirse, geridönüştürülen pamuk miktarı ülkenin pamuk üretiminin yüzde 17’sini karşılayabilir. Türkiye’de çöpe giden yalnızca polyester ve pamuk ürünler geri kazanılmış olsa, yılda kabaca 13,1 milyar kWh enerjiyi pamuktan, 14 milyar kWh enerjiyi ise polyesterden kazanmak mümkün. Yalnızca tekstil geridönüşümündeki mekanik tesislerinden elde edilen tekstil atığının elyafa dönüştürülmesi ile oluşan yıllık ekonomik değer ise yaklaşık 1 milyar 70 milyon Türk lirası. Çöpe giden bu tekstil atıklarının geridönüşümünün gerçekleşmesi durumundaysa 6,57×109 ve 6,64×109 kilogram aralığında karbon emisyonu azaltılabilecek.”

Süreç nasıl işleyecek?

Müşteriler eski kıyafetlerini Altınyıldız Classics mağazalarına getirerek kasa önlerinde konumlandırılan kutulara attıktan sonra kasa görevlisinin yönlendireceği karekodu telefonlarından okutarak yüzde 10’luk indirim kodunun sahibi olacak ve bu indirimi diledikleri zaman kullanabilecekler.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.