“Alexa, beni Ay’a götür”

Amazon'un sesli asistanı Alexa, Artemis 1 görevinde astronotları asiste edecek.

06.01.2022 - 15:12 | Simge Şenses

"Alexa, beni Ay'a götür"

NASA’nın birkaç yıl içinde Artemis 1 görevi kapsamında Ay’a göndermeyi umduğu Orion uzay aracını inşa eden ileri teknoloji ve havacılık şirketi Lockheed Martin, araçta Alexa’ya yer açmak için Amazon ile ortaklık kuruyor.

Uzay aracında astronotlara eşlik edecek olan Alexa, Ay’a seyahat sırasında astronotlarla araç sağlığı, hızı ve aya uzaklığı gibi gerçek zamanlı bilgiler paylaşacak ve “Bir sonraki motor yanmasına ne kadar zaman var?” , “Az önce çalan o alarm da ne?” gibi anlık sorulara yanıt verecek.

Amazon, ayrıca Alexa’yı Dünya’da kullanan kullanıcıları da sunduğu ek bir özellikle Ay yolculuğuna dahil edecek. Kullanıcılar, sesli asistanlarına “Alexa, beni Ay’a götür” diyerek Artemis 1 görevinin nasıl ilerlediğine dair anlık güncellemeler alabilecek.

Amazon Alexa Başkan Yardımcısı Aaron Rubenson, Alexa’nın bu görevdeki rolüyle, “uzaya yönelik bilinci artırmayı, meraklı olan herkese ve mühendislere ilham vermeyi” arzu ettiklerini belirtti.

Orion uzay aracı, Alexa’ya ek olarak Zoom gibi sesli ve görüntülü bir iletişim platformu olan Webex by Cisco’ya erişimi olan ekranlarla donatılacak. Astronotlar bu ekranlar aracılığıyla kritik bilgileri dünyayla anlık olarak paylaşabilecekleri gibi, yakınlarıyla iletişim kurarak yaşadıkları tecrit hissini de bir nebze hafifletebilecek.

Kaynak: Washington Post, CNN

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.