Alcatraz’dan sonra

Kaçış hikâyeleriyle 1979 tarihli meşhur Alcatraz'dan Kaçış filmine ilham veren mahkûmlar hâlâ hayatta olabilir.

24.01.2020 - 10:55 | Arzu Nilay Kocasu

Takvimler 11 Ocak 1962’yi gösterirken üç mahkûm, Frank Morris ve John & Clarence Anglin Kardeşler, Alcatraz Adası’ndan kaçtılar.

Hapishane ortamında ellerine geçirdikleri alet edevatları kullanarak, aylar süren bir uğraşla hapishane duvarlarında delikler açan ve gardiyanları oyalamak için yataklarına kartonpiyerler yerleştirerek kendilerini San Francisco Körfezi’nin sularına bırakan üçlünün hikâyesi 1979 tarihli Alcatraz’dan Kaçış filmiyle ölümsüzleşti.

Otoriteler, bugüne kadar, üçlünün macerasının San Francisco Körfezi’nde boğularak son bulduğu kanaatindeydi ancak beş yıl önce ortaya çıkan olası bir kanıt, Anglin Kardeşlerin bir dostu tarafından 1975 yılında Brezilya’da çekilen bir fotoğraf, varsayımın hakikati yansıtmadığına dair şüphelerin doğmasına neden oldu. Bu şüpheleri dindirmek için harekete geçen İrlanda menşeli reklam ajansı Rotcho ve kurumsal görsellerin izinsiz kullanılmadığından emin olmak isteyen reklam & pazarlama sektörü oyuncularının logo tespiti desteği aldığı Identv, 58 yıllık Alcatraz’dan kaçış bilmecesini bir nebze de olsa çözüme kavuşturabilmek için yapay zekâdan yardım alan bir kampanya hazırladı.

Derin öğrenme tekniklerini kullanarak görsel detayları incelikli bir şekilde tanımlayan matematiksel bir harita elde eden ekip, bu haritayı veritabanındaki diğer haritalarla karşılaştırarak fotoğraftaki kişilerin Anglin Kardeşler olup olmadığını anlamaya çalıştı.

“Yapay zekâya ilgi duyan ve yüz tanıma teknolojisinin işlerine fayda sağlayacağını hisseden tüm yaratıcı kişileri hedefleyen” kampanyanın DNA eşleşmesi kadar kesin olmadığını ve bu nedenle daima ufak bir hata payı barındırdığını söyleyen Rothco CCO’su Alan Kelly projenin neticesini şu cümleyle özetlemeye şöyle devam ediyor:

“Ancak işin teknoloji yanına bakacak olursak, mahkûmlar kaçmayı başarmışlar.”

Kaynak: Muse by Clio

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.